Chiny: węgiel staniał ponad 50 proc., ale władze uważają, że wciąż jest drogi

opublikowano: 29-10-2021, 06:03

Węgiel nadal mocno taniał w piątek w Chinach po sygnale władz, że nie zamierzają hamować szybkiego spadku jego ceny.

Chińska Narodowa Komisja Rozwoju i Reform ogłosiła w piątek, że koszty produkcji węgla ponoszone przez kopalnie są nadal dużo niższe niż jego obecna cena na rynku spot. Odebrano to jako sygnał, że władze nie zamierzają hamować trwającej od kilku dni przeceny węgla. W reakcji jego kurs z kontraktów notowanych na giełdzie towarowej w Zhengzhou spadał w piątek nawet o 8,7 proc. do 960 juanów (595,17 zł) za tonę. Oznacza to, że węgiel jest już ok. 52 proc. tańszy niż 19 października, kiedy osiągnął rekordową cenę 1982 juanów za tonę.

Cena węgla w Chinach zaczęła mocno spadać po tym jak wcześniej w tym tygodniu pojawiły się nieoficjalne informacje, że Narodowa Komisja Rozwoju i Reform planuje ustalić maksymalną cenę za najbardziej popularny gatunek węgla na 440 juanów za tonę w kopalni, co oznaczałoby absolutny górny limit 528 juanów (328,59 zł). Jednocześnie władze Chin chcą, aby kopalnie dostarczyły dodatkowe 100 mln ton węgla w czwartym kwartale w związku z kryzysem energetycznym w kraju.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane