Czytasz dzięki

Chiny: większa inflacja cen detalicznych, niższa deflacja cen produkcji sprzedanej

opublikowano: 10-08-2020, 05:54

Inflacja cen detalicznych w lipcu w Chinach była minimalnie wyższa niż oczekiwano, co tłumaczone jest m.in. powodziami w niektórych regionach kraju.

Ceny detaliczne rosły w lipcu w Chinach o 2,7 proc. w ujęciu rocznym. Oczekiwano wzrostu o 2,6 proc. W czerwcu wynosiła 2,5 proc.

Ceny produkcji sprzedanej spadały w ubiegłym miesiącu o 2,4 proc. w ujęciu rocznym. Oczekiwano 2,5 proc. W czerwcu spadały o 3,0 proc.

Żywność drożała w lipcu w Chinach m.in. z powodu problemów logistycznych wynikających z powodzi w centralnej i południowych prowincjach kraju. Inflacja bazowa wynosiła 0,5 proc. w lipcu w ujęciu rocznym i była najniższa od 2010 roku. Miesiąc wcześniej wynosiła 0,9 proc. Wieprzowina, która jest jednym z głównych składników koszyka CPI, drożała w lipcu o 85,7 proc. w ujęciu rocznym i o 10,3 proc. w porównaniu z czerwcem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane