Chiny wprowadzą nowe cła na produkty z USA

opublikowano: 04-07-2018, 15:00

Wojna o handel pomiędzy Chinami i USA eskaluje. Pekin zapowiedział właśnie podniesienie ceł na import amerykańskich towarów o łącznej wartości 34 mld USD. Kanclerz Angela Merkel ostrzega przed „prawdziwą wojną”, informuje Reuters.

Wyższa cła na amerykańskie produkty mają zacząć obowiązywać od 6 lipca. Ogłoszone przez Pekin działania uważa się za odwetowe, ponieważ jak podkreślają chińskie władze, należy najpierw zaczekać i zobaczyć czy rzeczywiście USA zrealizują swoje zapowiedzi.

Ponieważ również od piątku USA chcą podnieść ceny celne na import z Chin o wartości 34 mld USD, zwiększa się niebezpieczeństwo, że konflikt zamieni się w wojnę handlową. Stany Zjednoczone nie tylko konfrontują się z przywódcami w Pekinie, ale także angażują się w spór handlowy z krajami takimi jak Kanada i UE.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel wzywa USA do zawarcia kompromisu.

- Warte jest wszelkich starań, by ten konflikt nie przeistoczył się w prawdziwą wojnę. Do tego potrzebną są jednak dwie strony. Musimy dalej działać. W każdym razie Niemcy wykonają swoją część i cała Unia Europejska – powiedziała kanclerz.

Ze swoją protekcjonistyczną polityką Stany Zjednoczone stają wobec rosnącego oporu na arenie międzynarodowej: wiele państw skrytykowało w WTO plany USA odnośnie planowanych ceł na samochody i części samochodowe. Ponad 40 krajów, w tym wszystkie 28 państw UE, ostrzegło przed zaburzeniami na rynku światowym i zagrożeniem dla systemu WTO. Japonia stwierdziła, że dodatkowe taryfy na samochody mogą spowodować spiralę środków zaradczych i doprowadzić do upadku międzynarodowego systemu handlu opartego na regułach. Rosja powiedziała, że USA straciły reputację wiarygodnego partnera handlowego.

Po wprowadzeniu taryf celnych na stal i aluminium prezydent Donald Trump zagroził UE 20-procentowymi cłami na auta i części samochodowe skarżąc się na brak równowagi w branży.


© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KŁ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu