Chiny wprowadziły tymczasowe cła antydumpingowe na kauczuk z USA i UE

PA P
opublikowano: 19-04-2018, 09:44
aktualizacja: 19-04-2018, 09:45

Ministerstwo handlu Chin ogłosiło w czwartek wprowadzenie tymczasowych ceł antydumpingowych na niektóre rodzaje syntetycznego kauczuku z USA, UE i Singapuru. Decyzję podjęto na podstawie wyników wstępnego dochodzenia – wyjaśniono w komunikacie resortu.

Tymczasowymi cłami objęto kauczuk halogenobutylowy (w tym chlorobutylowy - CIIR i bromobutylowy – BIIR), który zdaniem ministerstwa sprzedawany był w Chinach po zaniżonych cenach, co przyniosło straty lokalnym producentom.

Od piątku importerzy muszą wpłacać kaucje zabezpieczające na poczet możliwych taryf w wysokości 26-66,5 proc. - postanowił resort handlu po wstępnym dochodzeniu w sprawie dumpingu. Cła antydumpingowe mogą być formalnie nałożone po zakończeniu postępowania, które toczy się od sierpnia 2017 roku.

Decyzję ogłoszono w atmosferze narastających napięć handlowych pomiędzy Chinami a USA. Prezydent Donald Trump grozi wprowadzeniem karnych ceł na chińskie produkty, których import do jego kraju wynosi nawet 150 mld USD rocznie. Chińczycy zapowiadają stanowczy odwet, co dodatkowo podsyca obawy o wybuch wojny celnej.

Kauczuk butylowy znajduje zastosowanie w przemyśle chemicznym, przy produkcji dętek i opon oraz odzieży ochronnej.

Wśród eksporterów w komunikacie resortu handlu wymieniono m.in. amerykański Exxon Mobil, któremu podobnie jak wszystkim firmom z USA wymierzono cło 66,5-procentowe, oraz belgijski Arlanxeo z taryfą w wysokości 30,9 proc. Poza europejskim oddziałem Exxona i Arlanxeo, eksporterów z UE objęła stawka 63,7 proc.

W środę weszły w życie tymczasowe cła na importowane do Chin amerykańskie sorgo. Jego importerzy zostali zobowiązani do wpłacania kaucji w wysokości 178,6 proc. - wynika z zarządzenia chińskiego ministerstwa handlu.

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PA P

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Podatki / Chiny wprowadziły tymczasowe cła antydumpingowe na kauczuk z USA i UE