Chiny wstrzymały import LPG ze Stanów Zjednoczonych

opublikowano: 09-10-2018, 18:21

Chiny wstrzymały import skroplonego gazu ziemnego (LPG) ze Stanów Zjednoczonych, zwracając się na Bliski Wschód po dodatkowe dostawy w sporze handlowym dwóch krajów, donosi Reuters.

Chiny kupiły w 2017 roku blisko 3,6 mln ton amerykańskiego gazu płynnego, co czyni Stany Zjednoczone drugim co do wielkości dostawcą paliwa wykorzystywanego w przemyśle petrochemicznym, a także do gotowania, transportu i ogrzewania.

Jednak import z USA dramatycznie spadł w 2018 r., a następnie całkowicie został zawieszony pod koniec sierpnia, kiedy Chiny nałożyły dodatkowe 25-proc. cła na ponad 300 towarów z USA, w tym na gaz płynny, w odwecie za taryfy amerykańskie.

IHS Markit szacuje, że zakupy LPG z USA spadły do zaledwie 1 mln ton w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy 2018 r., w porównaniu z około 2,1 mln ton w tym samym okresie 2017 r. – ocenia He Yanyu, dyrektor wykonawczy ds. płynów gazowych.

W ubiegłym roku Stany Zjednoczone stanowiły około 20 procent chińskiego importu LPG, który obecnie kosztuje około 1 mld USD miesięcznie, wynika z obliczeń Thomson Reuters.

Luka importowa jest głównie zapełniana przez Katar, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Arabię Saudyjską i Kuwejt.

Chiński import LPG wzrósł o około 15 proc. do prawie 18,3 mln ton w 2017 r., częściowo dzięki nowym zakładom petrochemicznym, które wykorzystują metodę odwodornienia propanu do produkcji surowca na tworzywa sztuczne.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu