Czytasz dzięki

Chiny wstrzymują import produktów rolniczych z USA

opublikowano: 01-06-2020, 11:32

Przedstawiciele rządu powiedzieli dużym państwowym firmom, aby wstrzymały zakupy niektórych amerykańskich produktów rolniczych, informuje Bloomberg powołując się na anonimowe źródła.

Decyzja ma wiązać się z dokonywaniem przez Chiny oceny relacji z USA w związku z ostatnimi wydarzeniami dotyczącymi Hongkongu.

Spółki Cofco i Sinograin dostały polecenie wstrzymania zakupów. Chińscy nabywcy mieli także anulować nieokreśloną liczbę zamówień na amerykańską wieprzowinę. Prywatne firmy nie otrzymywały żadnych poleceń wstrzymania importu, twierdzą źródła Bloomberga.

Cofco i Sinograin to główny chińscy nabywcy produktów rolniczych. Jeszcze w piątek miały pytać się o ceny 20-30 transportów amerykańskiej soi. Przestały po tym jak prezydent Donald Trump zasugerował, że może ukarać niektórych przedstawicieli chińskich władz, twierdzi jedno ze źródeł Bloomberga. Pekin czeka, jakie dalsze kroki podejmie amerykańska administracja zanim zdecyduje o własnych.

Chiny uzgodniły zakup w tym roku amerykańskich produktów rolniczych za ok. 36,5 mld USD. Po pierwszych trzech miesiącach, głównie z powodu pandemii, wydały na nie 3,35 mld USD, najmniej w tym okresie od 2007 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane