Chiny wycofały 280 tys. ton substancji zubożających warstwę ozonową

  • PAP
opublikowano: 20-03-2019, 13:15

W ChRL wycofano łącznie 280 tys. ton substancji zubożających warstwę ozonową w ramach wypełniania zobowiązań wynikających z Protokołu Montrealskiego, który Chiny podpisały w 1991 roku – poinformowała w nocy z wtorku na środę chińska agencja prasowa Xinhua.

Po przystąpieniu do protokołu Chiny zakazały używania niektórych produktów, w tym stosowanego w klimatyzatorach gazu CFC-11. W kraju obowiązują również limity produkcji, importu i użycia innych substancji, takich jak tetrachlorometan, stosowany niegdyś jako środek gaśniczy.

Według chińskiej agencji od podpisania Protokołu Montrealskiego redukcja wytwarzania substancji zubożających warstwę ozonową w Chinach odpowiadała za ponad połowę redukcji we wszystkich krajach rozwijających się.

W 2018 roku Chiny uruchomiły specjalną kampanię zwalczania nielegalnego wytwarzania tych substancji. W ubiegłym roku władze zamknęły dwie nielegalne fabryki wytwarzające CFC-11 i ukarały w związku z tym 10 firm – podała Xinhua, powołując się na urzędnika ministerstwa środowiska Guo Jinga.

„Chiński rząd nie toleruje żadnej nielegalnej produkcji substancji zubożających warstwę ozonową” - zaznaczył Guo.

Latem 2018 roku organizacja pozarządowa Environmental Investigation Agency (EIA) z siedzibą w Londynie ujawniła, że dziesiątki chińskich firm wciąż wykorzystują CFC-11 do produkcji pianki poliuretanowej. EIA pisała wówczas, że zdobyła dowody na używanie tego środka w 18 fabrykach w 10 prowincjach kraju i na podstawie rozmów z kierownikami zakładów oceniła to jako powszechną praktykę w całej branży.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane