Chiny: wzrost cen domów przyspieszył po siedmiu miesiącach

opublikowano: 16-01-2020, 06:22

Ceny domów w Państwie Środka odnotowały w grudniu 2019 r. pierwsze przyspieszenie wzrostu od siedmiu miesięcy, po tym jak władze podjęły działania na rzecz poluzowania niektórych obostrzeń w obawie o głębsze załamanie.

W ostatnim miesiącu minionego roku ceny nowych mieszkań, bez uwzględniania domów subsydiowanych przez państwo wzrosły o 0,35 proc. w 70 największych miastach, wynika z danych Narodowego Urzędu Statystycznego. W listopadzie dynamika wzrostu kształtowała się na poziomie 0,30 proc. Do tego w grudniu w 50 miastach zaobserwowano wzrost wartości nieruchomości wobec 44 takich przypadków w listopadzie.

W ujęciu rocznym ceny w grudniu były o 6,6 proc. wyższe niż w analogicznym okresie 2018 r.

Po spowolnieniu wzrostu cen w drugiej połowie ubiegłego roku niektóre samorządy działają teraz w celu wspierania rynku nieruchomości i powstrzymania gwałtownego pogorszenia koniunktury, które jeszcze bardziej zaszkodzi gospodarce rozwijającej się w najwolniejszym tempie od prawie 30 lat.

Złagodzenie ograniczeń dotyczących nieruchomości może być kontynuowane przez kolejne sześć miesięcy, gdyż decydenci polityczni starają się uniknąć gwałtownego spowolnienia przemysłu – ocenił  John Lam, szef badań chińskiego rynku  nieruchomości w UBS Group AG.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane