Chiny: wzrost produkcji rozczarował, sprzedaży przebił prognozy

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 16-04-2021, 09:01

Oprócz danych o rekordowym wzroście PKB w I kw. 2021 r., z chińskiej gospodarki dotarły jeszcze inne ważne dane makroekonomiczne, potwierdzające dotychczasowe trendy, donosi Reuters.

Tomohiro Ohsumi

Produkcja przemysłowa w marcu zwiększyła się o 14,1 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2020 r. znacząco spowalniając z poziomu 35,1 proc. odnotowanych łącznie za okres styczeń-luty (z uwagi na ruchome święto Nowego Roku Księżycowego). Nie udało się również przebić mediany prognoz, która kształtowała się na poziomie 17,2 proc.

Zdecydowanie lepiej zaprezentował się odczyt dotyczący sprzedaży detalicznej. Dynamika jej wzrostu wyniosła w marcu 34,2 proc. w ujęciu rocznym wobec 33,8 proc. za okres –styczeń-luty i prognozy na poziomie 28,0 proc.

Tymczasem w pierwszych trzech miesiącach 2021 r. chińska gospodarka druga na świecie pod względem wielkości rozwijała się w rekordowym tempie 18,3 proc. r/r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane