Chiny wzywają Kanadę do uwolnienia dyrektor finansowej Huawei

  • PAP
opublikowano: 08-12-2018, 17:05

Chińskie ministerstwo spraw zagranicznych wezwało w sobotę władze Kanady do natychmiastowego uwolnienia dyrektor finansowej koncernu Huawei, Meng Wanzhou. W przeciwnym razie, jak oświadczono, Kanadzie mogą grozić "poważne konsekwencje".

W komunikacie resortu dyplomacji poinformowano, że wiceminister spraw zagranicznych Le Yucheng skierował do ambasadora Kanady w Pekinie ostrzeżenie.

Chiny stanowczo wzywają stronę kanadyjską do natychmiastowego uwolnienia zatrzymanej i do rzetelnej ochrony jej praw, w przeciwnym razie Kanada będzie musiała wziąć na siebie odpowiedzialność za "spowodowane poważne konsekwencje" - napisano w oświadczeniu MSZ.

Ministerstwo określiło sprawę zatrzymania Meng jako "bardzo nieprzyjemną". Le ocenił, że aresztowanie Meng stanowi poważne naruszenie jej praw.

Dyrektor finansowa i wiceprezes zarządu Huawei Technologies Meng Wanzhou została zatrzymana 1 grudnia w kanadyjskim Vancouver. Grozi jej ekstradycja do Stanów Zjednoczonych w związku z podejrzeniem o naruszenie sankcji USA wobec Iranu.

Chińskie MSZ już wcześniej zażądało natychmiastowego uwolnienia Meng oraz wyjaśnienia, dlaczego została aresztowana.

Państwowa chińska prasa wiąże aresztowanie Meng z konfliktem handlowym USA-Chiny i ocenia je jako element szerszej kampanii Waszyngtonu przeciwko firmie Huawei.

USA i niektórzy ich sojusznicy podejrzewają Huawei o niejawne związki z chińskim rządem i obawiają się, że może ona wykorzystywać swoją obecność na zagranicznych rynkach do prowadzenia działalności szpiegowskiej na rzecz Pekinu. Nie przedstawiono jednak publicznie żadnych dowodów na tego rodzaju działania chińskiej firmy, a ona sama konsekwentnie tym zarzutom zaprzecza.

Po aresztowaniu Meng obowiązki dyrektora finansowego Huawei pełni jego prezes Liang Hua – podała w piątek agencja Reutera, powołując się na pracowników przedsiębiorstwa. Meng Wanzhou jest córką założyciela tej firmy, byłego oficera Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej Ren Zhengfeia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu