Chiny wzywają USA do wycofania sankcji wobec chińskich podmiotów

PAP
opublikowano: 22-08-2017, 20:46
aktualizacja: 22-08-2017, 20:47

USA powinny "natychmiast skorygować błąd" polegający na nałożeniu sankcji na podmioty i osoby z Chin w ramach presji na Koreę Płn. - oznajmił we wtorek rzecznik chińskiej ambasady w Waszyngtonie. O nowych retorsjach poinformował wcześniej resort finansów USA.

Aby nie zaszkodzić relacjom z Pekinem, Waszyngton powinien natychmiast wycofać decyzję o nałożeniu tych restrykcji - powiedział rzecznik ambasady.

"Chiny przeciwstawiają się jednostronnym sankcjom, które nie są ujęte w ramy (restrykcji) Rady Bezpieczeństwa ONZ, a zwłaszcza +dalekosiężnej jurysdykcji+ mającej objąć chińskich obywateli i firmy, sprawowanej przez jakiekolwiek państwo na podstawie jego wewnętrznego prawa" - dodał.

Wcześniej we wtorek minister finansów USA Steven Mnuchin poinformował w komunikacie, że Waszyngton nałożył sankcje na dziesięć podmiotów oraz sześć osób z Chin i Rosji, które w ocenie jego resortu przyczyniają się do rozwoju programu nuklearnego Korei Północnej.

5 sierpnia Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła jednogłośnie rezolucję przewidującą nałożenie nowych sankcji na Koreę Północną w związku z drugą już próbą międzykontynentalnej rakiety balistycznej (ICBM), jaką Korea Północna przeprowadziła 28 lipca.

Pierwszy udany test ICBM Pjongjang przeprowadził 4 lipca, w dniu święta narodowego Stanów Zjednoczonych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu