Chiny zamkną wszystkie północnokoreańskie firmy działające w kraju

PAP
opublikowano: 28-09-2017, 21:35
aktualizacja: 28-09-2017, 21:35

Chińskie ministerstwo handlu ogłosiło w czwartek, że w ramach sankcji ONZ nałożonych na Pjongjang po jego szóstej próbie atomowej zamknięte zostaną wszystkie działające w Chinach północnokoreańskie firmy oraz przedsiębiorstwa joint-venture.

Wszystkie spółki joint-venture z udziałem firm z Korei Płn. oraz podmioty w całości należące do osób lub firm z tego kraju zostaną zamknięte w ciągu 120 dni od 12 września, kiedy nałożono sankcje – poinformowało ministerstwo w zawiadomieniu dotyczącym implementacji rezolucji ONZ opublikowanym m.in. na portalu Sina.

Decyzja dotyczy również spółek joint-venture założonych za granicą przez podmioty chińskie i północnokoreańskie. Nie obejmuje natomiast przedsiębiorstw zaaprobowanych przez komitet sankcyjny RB ONZ, w szczególności niekomercyjnych projektów infrastrukturalnych non-profit – napisano w zawiadomieniu.

Już na początku sierpnia chińskie ministerstwo handlu zakazało zakładania nowych firm i spółek joint-venture przez podmioty północnokoreańskie oraz powiększania skali działania już istniejących – wynika z zarządzenia dostępnego na stronie ministerstwa.

11 września (czasu lokalnego w Nowym Jorku, a więc 12 września czasu chińskiego) w odpowiedzi na przeprowadzenie przez Koreę Płn. szóstej próby atomowej ONZ nałożyła na reżim Kim Dzong Una sankcje, określane jako najsurowsze w historii. Ograniczono m.in. dostawy ropy do Korei Płn., zakazano sprzedaży temu krajowi gazu ziemnego i całkowitym embargiem objęto północnokoreańskie tekstylia.

Bezpośrednie inwestycje Korei Płn. w Chinach opiewały na niewielkie sumy – pisze „South China Morning Post”. Według oficjalnych danych w całym okresie od 2006 do 2015 roku wyniosły łącznie 22 mln dolarów, a w ostatnich latach wyraźnie spadały. Zgodnie z obliczeniami Koreańskiego Związku Handlu Międzynarodowego w Seulu w roku 2016 północnokoreańskie inwestycje bezpośrednie w Chinach wyniosły tylko 70 tys. USD.

Według hongkońskiego dziennika są to głównie restauracje. Koreańczycy z Północy prowadzą ich w Chinach ponad 100, w tym 26 w samym Pekinie – wynika z zeszłorocznego raportu Koreańskiego Związku Handlu Międzynarodowego.

Ekspert od Korei Północnej z Uniwersytetu Jilin w Changchunie Zhang Huizhi powiedziała "SCMP", że w Chinach działa niewiele chińsko-północnokoreańskich spółek joint-venture, a większość z nich to restauracje. Oceniła, że ich zamknięcie nie uderzy zbyt mocno w gospodarkę Korei, ale może dodatkowo pogorszyć stosunki między Pekinem a Pjongjangiem.

Spośród ponad 188 tys. Koreańczyków z Północy, którzy wjechali do Chin w 2015 roku, prawie 26 tys. zadeklarowało, że przyjeżdża w interesach, a ponad 94 tys. przybyło tam, by podjąć pracę – wynika z danych chińskiego państwowego urzędu ds. turystyki.

Korea Północna ogłosiła 3 września, że "całkowitym powodzeniem" zakończyła się próba ładunku wodorowego przeznaczonego do montażu na międzykontynentalnych pociskach balistycznych ICBM. Przeprowadzenie kolejnej, szóstej już próby nuklearnej przez reżim w Pjongjangu wywołało oburzenie i sprzeciw wspólnoty międzynarodowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Chiny zamkną wszystkie północnokoreańskie firmy działające w kraju