Chiny zapowiadają ułatwienia w strefie wolnego handlu na Hajnanie

PAP
opublikowano: 16-10-2018, 15:34

Chińskie władze ogłosiły we wtorek plan przekształcenia wyspy-prowincji Hajnan w największą w kraju strefę wolnego handlu. Zapowiedziano bezprecedensowe ułatwienia dla zagranicznych inwestorów w wielu branżach, od rolnictwa po usługi medyczne.

Tropikalna wyspa, nazywana czasem „chińskimi Hawajami”, jest najdalej wysuniętą na południe częścią Chin. Prezydent ChRL Xi Jinping ogłosił w kwietniu, że na Hajnanie utworzona zostanie strefa wolnego handlu oraz międzynarodowy port wolnocłowy.

Hajnańska strefa o powierzchni 35,4 tys. km kwadratowych będzie znacznie większa niż 11 stref wolnego handlu działających dotąd w kraju, z których każda liczy jedynie około 120 kilometrów kwadratowych – podkreślał na konferencji prasowej chiński wiceminister handlu Wang Shouwen.

Rozmiar nowej strefy „odzwierciedla determinację i przekonanie Chin, by dalej otwierać się na świat” - powiedział Wang, dodając, że około 40 proc. spośród specjalnych zasad, jakie mają być stosowane na wyspie, nie zostało wprowadzonych nigdzie indziej.

Hajnańska strefa wolnego handlu ma na celu „zwiększenie otwartości” w takich sektorach, jak produkcja nasion, turystyka, ochrona zdrowia, lotnictwo czy produkcja pojazdów elektrycznych – napisano w komunikacie na stronie internetowej rządu. Zapowiedziano „znaczne rozluźnienie” restrykcji w dostępie zagranicznego kapitału w tych branżach.

W komunikacie nie wspomniano o legalizacji hazardu ani kasyn. Wcześniej prasa spekulowała, że władze mogą zezwolić na prowadzenie na Hajnanie przez prywatne firmy niektórych rodzajów zakładów bukmacherskich, co uczyniłoby z wyspy jedyne takie miejsce w Chinach kontynentalnych.

Rząd planuje osiągnąć „znaczny postęp” w realizacji planu rozwoju strefy wolnego handlu na Hajnanie do 2020 roku, mimo wyzwań, z jakimi region się mierzy, w tym brakiem wykwalifikowanych pracowników – powiedział wicegubernator Hajnanu Shen Danyang.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Chiny zapowiadają ułatwienia w strefie wolnego handlu na Hajnanie