Chiny zasiewają chmury nad prowincjami dotkniętymi suszą

DI, PAP
10-02-2011, 16:17

Chińskie siły powietrzne przeprowadziły w  czwartek operację zasiewania chmur, by sprowokować opady nad najbardziej dotkniętymi suszą prowincjami - podała chińska agencja Xinhua, powołując się na  władze prowincji Szantung.

Wojskowy samolot transportowy zasiał chmury w czterech prowincjach: Szantungu, Henanie, Ciangsu i Anhuej (Anhui), które dostarczają dwie trzecie chińskiej produkcji pszenicy.

Według chińskich mediów państwowych Szantung nawiedziła susza najgorsza od 200 lat. Od września spadło tam średnio zaledwie 12 mm deszczu.

Zasiewanie chmur z powietrza objęło niemal 50 tys. kilometrów kwadratowych. Pociski z jodkiem srebra opalono zarówno z samolotu, jak i z ziemi. Po operacji lotniczej śnieg zaczął padać śnieg w kilku rejonach prowincji oraz na wschodzie Henanu i północnych rejonach Anhuej i Ciangsu.

Specjaliści z chińskiej administracji meteorologicznej podali, że w Pekinie i prowincji Szansi próby wywołania opadów trwają od wtorku. W czwartek rano w Pekinie po raz pierwszy tej zimy spadł śnieg - po 108 dniach bez deszczu czy śniegu.

Według krajowych władz meteorologicznych deszcz i śnieg będą nadal padać do weekendu, co nie wystarczy jednak do złagodzenia suszy niszczącej pola pszenicy.

We wtorek oenzetowska agencja ds. żywności ostrzegła, że susza wywiera wpływ na ceny zboża w Chinach, które zajmują pierwsze miejsce w światowych zbiorach pszenicy. W styczniu mąka zdrożała tam o ponad 8 procent w porównaniu z cenami z ubiegłych dwóch miesięcy

Chiński rząd ma wyasygnować co najmniej 6 mld juanów (667 mln euro) na skierowanie wody do najbardziej dotkniętych suszą rejonów, budowę tam i systemów irygacyjnych - podało w środę chińskie biuro ds. walki z suszą

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Chiny zasiewają chmury nad prowincjami dotkniętymi suszą