Czytasz dzięki

Chiny zaskoczyły wzrostem aktywności przemysłowej

opublikowano: 01-03-2017, 08:22
aktualizacja: 01-03-2017, 08:22

Aktywność chińskich przedsiębiorstw wzrosła w lutym mocniej od oczekiwań ekonomistów, w czym pomógł wzrost popytu krajowego i eksportowego, donosi Reuters.

Zdaniem ekspertów może to sugerować odzyskiwanie pędu przez drugą pod względem wielkości gospodarki świata mimo obaw o rosnący protekcjonizm handlowy na świecie.  

Zobacz więcej

Chiny, Szanghaj

fot. Bloomberg

Oficjalny wskaźnik PMI dla przemysłu wzrósł do trzymiesięcznego szczytu na poziomie 51,6 pkt w lutym 2017 r. wobec 51,3 pkt miesiąc wcześniej. Ekonomiści oczekiwali tymczasem spadku wskaźnika do poziomu 51,1 pkt.  

Produkcja zwiększyła się w szybszym tempie do 53,7 pkt z 53,1 w styczniu, przy czym na podkreślenie zasługuje spory wzrost tzw. nowych zamówień. 

Z kolei niezależny odczyt Caixin/Markit Manufacturing Purchasing Managers' index (PMI) wskazuje na wzrost do 51,7 pkt z 51,0 pkt w styczniu i również przebił oczekiwania zakładające wartość wskaźnika 50,8 pkt. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane