Chiny zezwolą zagranicy na większy handel obligacjami

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 27-05-2022, 19:52
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

W celu przyciągnięcia kapitału, chińskie władze mają zezwolić zagranicznym inwestorom instytucjonalnym handlować obligacjami na swoim mniejszym rynku giełdowym, informuje Bloomberg.

Siedziba Ludowego Banku Chin (PBOC)
Siedziba Ludowego Banku Chin (PBOC)
fot. Bloomberg

Zgodę na to udzielił Ludowy Bank Chin (PBOC), co jest ostatnim krokiem do szerszego otwarcia rynków finansowych i kapitałowych w Państwie Środka. Jak podano w komunikacie PBOC, papierami dłużnymi będą mogły handlować kwalifikowani zagraniczni inwestorzy do których mogą należeć banki centralne, fundusze państwowe, banki komercyjne i fundusze emerytalne.

Decyzja ma obowiązywać od 30 czerwca i w jej efekcie poszerzyć ma się międzynarodowy udział w chińskim rynku obligacji, którego wartość szacuje się na 138,2 bln juanów (20,6 bln USD).

Działania Pekinu podyktowane zostały rekordową wyprzedażą chińskich akcji i rządowych obligacji przez zagranicznych inwestorów, osłabieniem chińskiej waluty oraz ogromnym odpływem kapitału, co w dużej mierze jest wynikiem obaw o kondycję drugiej pod względem wielkości gospodarki na świecie.

Dane Chinabond pokazały, że zagraniczni inwestorzy w kwietniu pozbyli się chińskiego długu rządowego o wartości 42 mld juanów. Chociaż odpływy zmniejszyły się w stosunku do marca, był to trzeci miesiąc z rzędu sprzedaży przez fundusze zagraniczne. To najdłuższa taka seria miesięcznych wyprzedaży od 2015 r.

Chińskie obligacje są przedmiotem obrotu na dwóch rynkach w Chinach. Inwestorzy zagraniczni mogą od 2016 r. inwestować na tamtejszym rynku międzybankowym obligacji, który stanowi 86 proc. wszystkich chińskich obligacji krajowych, podczas gdy pozostała część jest przedmiotem obrotu na rynku giełdowym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane