Chiny: "złe długi" banków większe niż PKB Szwecji

opublikowano: 13-11-2015, 13:46

Chińskie banki miały na koniec września portfel długów, ze spłatą których były problemy, wartości prawie 4 bln juanów (628 mld USD). To więcej niż wynosi PKB Szwecji (ok. 571 mld USD).

Po dziewięciu miesiącach tego roku zysk chińskich banków rósł tylko o 2 proc. Rok temu w analogicznym okresie rósł o 13 proc. Oficjalnie kredyty, ze spłatą których klienci banków mają problem, sięgają 1,2 bln juanów, czyli 1,59 proc. całkowitej kwoty udzielonych przez nie kredytów. Jeśli jednak uwzględnić inne budzące wątpliwości jeśli chodzi o jakość pożyczki, to kwota trudnych kredytów rośnie do 3,99 bln juanów, czyli 5,4 proc. wszystkich udzielonych.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Wielkość tzw. złego długu piętrzącego się w chińskich bankach jest w centrum debaty dotyczącej kwestii, czy Chiny będą nadal lokomotywą globalnego wzrostu, czy pogrążą się na dekady w stagnacji, jak w przeszłości Japonia po pęknięciu bańki kredytowej. 

Na razie chińskie banki radzą sobie w ten sposób, że wydłużają kredyty tym klientom, którzy mają trudności z ich spłatą. To może zniekształcać oficjalne dane o „złych długach”. Bank Rozliczeń Międzynarodowych ostrzegał we wrześniu, że relacja kredytu do PKB Chin oznacza wzrost niebezpieczeństwa kryzysu bankowego w nadchodzących latach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy