Chiny złożyły skargę w USA w sprawie ropy z Iranu

opublikowano: 23-04-2019, 12:43

Chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych złożyło formalną skargę w USA z powodu decyzji wprowadzającej od 1 maja całkowity zakaz importu ropy z Iranu, pisze Reuters.

W poniedziałek USA ogłosiły, że od maja żadne państwo nie może importować ropy z Iranu jeśli nie chce narazić się na amerykańskie sankcje. Dotychczas grupa ośmiu krajów, m.in. Chiny, mogła kupować irańską ropę bez ryzyka ukarania przez Waszyngton. 

Chiny to największy importer irańskiej ropy. W ubiegłym roku sprowadziły 29,27 mln ton, czyli ok. 585 tys. baryłek dziennie. Stanowiło to ok. 6 proc. całkowitego importu surowca przez Chiny.

- Decyzja USA przyczyni się do zmienności na Bliskim Wschodzie i na międzynarodowym rynku energii. Wzywamy USA do przyjęcia odpowiedzialnej postawy i odgrywania konstruktywnej roli, a nie działań przeciwnych – powiedział Geng Shuang, rzecznik chińskiego MSZ.

Podkreślił, że „normalna” współpraca Chin i innych krajów z Iranem w ramach prawa międzynarodowego jest legalna i rozsądna i powinna być szanowana.

- Chiny wzywają stronę amerykańską do respektowania chińskich interesów i obaw oraz nie podejmowania żadnych złych działań, które zaszkodziłyby chińskim interesom – powiedział Geng. 

Rzecznik MSZ zapowiedział, że Chiny będą nadal pracować nad ochroną praw chińskich firm.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane