Chiny zmniejszają cła na część amerykańskich towarów

opublikowano: 06-02-2020, 15:25

Chiny ogłosiły, że zmniejszą o połowę dodatkowe cła nałożone w zeszłym roku na 1717 towarów amerykańskich, donosi Reuters.Decyzja jest następstwem podpisania umowy tzw. Fazy Pierwszej, która doprowadziła do rozejmu w wojnie handlowej między dwoma największymi gospodarkami świata.

Ministerstwo finansów Chin oświadczyło, że od 14 lutego od godzimy 05:01 czasu GMT dodatkowe cła nałożone na niektóre towary zostaną obniżone do 5 z 10 proc., a na inne do 2,5 z 5 proc.

Chiny, port kontenerowy w Szanghaju
fot. REUTERS/Aly Song

Resort  nie podał wartości towarów, których dotyczy decyzja, ale produkty korzystające z nowej reguły są częścią towarów o wartości 75 mld USD na które Chiny w zeszłym roku zapowiedziały od 1 września nałożenie 5–10 proc. ceł.

Zdaniem analityków, decyzja Chin jest nie tylko reakcją na podobne działanie ze strony Waszyngtonu, ale postrzegana jest również jako ruch Pekinu w celu zwiększenia zaufania w obliczu epidemii koronawirusa, która uderzyła w gospodarkę i nastroje inwestorów.

Każde przejście do deeskalacji jest zawsze dobre. Szczególnie, gdy rynek jest przytłoczony wiadomościami o wirusach - ocenił  Tommy Xie, szef badań Wielkich  Chin w OCBC Bank w Singapurze.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane