Chiny zmniejszają wymagania wobec banków

Chiński bank centralny obniżył wartość wymaganej gotówki, jaką banki muszą trzymać w charakterze rezerwy. To pierwsza tak szeroka redukcja wymagań odnośnie rezerw od  ponad 2,5 roku, informuje Reuters.

Na początku 2015 r.  bank centralny co prawda  obniżył wymagania wobec kilku instytucji bankowych, jednak obecne działanie dotyczy całej branży. 

Decyzja podyktowana jest dążeniem do wzmocnienia spowalniającego wzrostu gospodarczego w drugiej co do wielkości gospodarce na świecie.

Redukcja następuje w niecałe trzy miesiące po tym, jak władze monetarne obniżyły pierwszy raz od dwóch lat stopy procentowe. Na taki rozwój wypadków liczyli inwestorzy i analitycy, zakładający, że kolejne miesiące będą stały pod znakiem luzowania polityki pieniężnej przez Ludowy Bank Chin. 

Stopa rezerwy obowiązkowej (RRR) została obniżona o 50 punktów bazowych, zaś nowa stawka na poziomie 19,5 proc. dla największych banków obowiązywać będzie od 5 lutego. 

Władze monetarne zapowiedziały równocześnie, że RRR zostanie zredukowana o kolejne 50 pb dla banków komercyjnych  z obszarów miejskich i wiejskich, które udzielają pożyczek małym i średnim firmom.

W 2014 r. chiński PKB wzrósł „jedynie” o 7,4 proc. co jest najniższą dynamiką od 24 lat.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Banki / Chiny zmniejszają wymagania wobec banków