Chiny znów podwyższyły stopy

WST, Bloomberg
opublikowano: 26-12-2010, 10:47

Ludowy Bank Chin podwyższył po raz drugi od  połowy października 2010 r. stopy procentowe by przeciwdziałać inflacji, której dynamika jest najwyższa od ponad dwóch lat. Władze nie wykluczają dalszego zaostrzania polityki monetarnej.

Benchmarkowa stopa jednorocznych pożyczek wzrośnie o 25 punktów bazowych do 5,81 proc. zaś w przypadku jednorocznych depozytów zwiększy się również o 25 pb do 2,75 proc.

Analitycy oczekują, że do końca 2011 r. PBoC podwyższy stopy o łącznie 1 proc. Wang Quing, ekonomista Morgan Stanley z Hongkongu uważa, że w pierwszej połowie przyszłego roku stopy wzrosną o kolejne 25 pkt bazowych.

W listopadzie inflacja w Chinach osiągnęła poziom 5,1 proc. co jest najwyższą dynamiką od 28 miesięcy. Również w tym samym miesiącu eksport osiągnął rekordowy poziom 153,3 mld USD zaś nadwyżka handlowa po raz piaty w ciągu sześciu miesięcy przekroczyła poziom 20 mld USD, co sygnalizuje odbicie w międzynarodowym handlu o ostatnim światowym kryzysie finansowym

WST, Bloomberg

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST, Bloomberg

Polecane