Chiny znów przyspieszą, ale…

KRZYSZTOF WOŁOWICZ
opublikowano: 25-10-2012, 00:00

Najnowsze dane dotyczące dynamiki wzrostu gospodarczego w Chinach przyjęte zostały z mieszanymi odczuciami. Realny PKB za III kwartał zwiększył się „tylko” o 7,4 proc. w relacji rok do roku, co uznano za sygnał hamowania gospodarki Państwa Środka. Oficjalne rządowe prognozy zakładały wzrost o 0,1 pkt proc. większy. Trochę inny odbiór tych danych pojawia się, kiedy rozpatrujemy je w ujęciu kwartał do kwartału. Warto zwrócić uwagę, że z każdym kolejnym kwartałem dynamika jest coraz wyższa — plus 1,5 proc. w pierwszym kwartale, 2 proc. w drugim i 2,2 proc. w trzecim.

Pozwala to oczekiwać większego przyspieszenia wzrostu w ujęciu rocznym w ostatnim kwartale tego roku, tym bardziej prawdopodobnego po ostatnich działaniach wspierających w zakresie polityki pieniężnej i fiskalnej. Dane ze sfery realnej uzasadniają takie oczekiwania. Produkcja przemysłowa, inwestycje w środki trwałe oraz lepsza sprzedaż detaliczna we wrześniu niż miesiąc wcześniej jednoznacznie o tym świadczą. Niemniej jednak każde przyspieszenie wzrostu w obecnych warunkach może być jedynie umiarkowane, bo najważniejsze gospodarki są przecież w recesji. Dlatego należy raczej zapomnieć o blisko dwucyfrowym tempie wzrostu, które do niedawna notowała gospodarka chińska.

Równocześnie, począwszy od 2007 r., nierównowaga zewnętrzna gospodarki chińskiej się zmniejsza. Nadwyżka na rachunku obrotów bieżących w 2012 r. szacowana jest na poziomie 2,6 proc. w relacji do PKB i powinna nadal maleć wraz ze wzrostem popytu na importowane surowce i towary. W takich warunkach może jednak stopniowo narastać presja inflacyjna. Szacunki wskazują, że inflacja prawdopodobnie osiągnie 2,4 proc. na koniec bieżącego roku i 4 proc. pod koniec przyszłego roku.

KRZYSZTOF WOŁOWICZ

DM TMS Brokers

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KRZYSZTOF WOŁOWICZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy