Chiny: znów wzrosły nowe kredyty

opublikowano: 11-12-2017, 14:20

Wskaźnik nowych kredytów i indeks wzrostu pożyczek w Chinach przekroczyły prognozy sygnalizując, że rządowa presja na dźwignię finansową nie zahamowała akcji kredytowej, donosi Bloomberg.

Łączne finansowanie wyniosło w listopadzie 1,6 bln juanów (242 mld USD), wynika z danych zaprezentowanych przez Ludowy Bank Chin. Ekonomiści spodziewali się tymczasem wartości na poziomie 1,25 bln juanów. Miesiąc wcześniej było to 1,04 bln juanów.

Juany, dolary
Zobacz więcej

Juany, dolary fot. Bloomberg

Z kolei nowe pożyczki juanowe wyniosły 1,12 bln juanów. W tym przypadku prognozowano wartość na poziomie 800 miliardów juanów

Szeroka podaż pieniądza M2 zwiększyła się o 9,1 proc., nie tylko przekraczając  prognozy, ale i przebijając rekordowy wzrost z października na poziomie 8,8 proc.

Zgodnie z prognozą agencji Bloomberga, łączne zadłużenie osiągnie poziom 327 proc. PKB do 2022 r., czyli ma być dwukrotnie większe niż w 2008 r. Tym samym Chiny znalazłyby się w gronie najbardziej zadłużonych krajów na świecie.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu