Chiny: znów wzrosły nowe kredyty

Wskaźnik nowych kredytów i indeks wzrostu pożyczek w Chinach przekroczyły prognozy sygnalizując, że rządowa presja na dźwignię finansową nie zahamowała akcji kredytowej, donosi Bloomberg.

Łączne finansowanie wyniosło w listopadzie 1,6 bln juanów (242 mld USD), wynika z danych zaprezentowanych przez Ludowy Bank Chin. Ekonomiści spodziewali się tymczasem wartości na poziomie 1,25 bln juanów. Miesiąc wcześniej było to 1,04 bln juanów.

Zobacz więcej

Juany, dolary fot. Bloomberg

Z kolei nowe pożyczki juanowe wyniosły 1,12 bln juanów. W tym przypadku prognozowano wartość na poziomie 800 miliardów juanów

Szeroka podaż pieniądza M2 zwiększyła się o 9,1 proc., nie tylko przekraczając  prognozy, ale i przebijając rekordowy wzrost z października na poziomie 8,8 proc.

Zgodnie z prognozą agencji Bloomberga, łączne zadłużenie osiągnie poziom 327 proc. PKB do 2022 r., czyli ma być dwukrotnie większe niż w 2008 r. Tym samym Chiny znalazłyby się w gronie najbardziej zadłużonych krajów na świecie.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Chiny: znów wzrosły nowe kredyty