Chiny zwiększą wydatki fiskalne

opublikowano: 23-01-2019, 10:03

Chiny zwiększą w tym roku wydatki fiskalne, aby wesprzeć swoją gospodarkę, koncentrując się na dalszych obniżkach podatków i opłat dla małych firm, donosi Reuters powołując się na przedstawicieli tamtejszego ministerstwa finansów.

Rosnąca presja na drugą co do wielkości gospodarkę świata sprawiła, że wzrost gospodarczy w ubiegłym roku osiągnął najniższy poziom od 1990 r. i to mimo  zintensyfikowania przez Pekin działań stymulacyjnych i zachęcania banków do udzielania większych pożyczek.

Chiny, flagi
Zobacz więcej

Chiny, flagi fot. Bloomberg

Według spekulacji ekonomistów, podczas dorocznego marcowego posiedzenia parlamentu, rząd może zaprezentować więcej bodźców fiskalnych, w tym większe obniżki podatków i większe wydatki na projekty infrastrukturalne.

W 2018 r. wydatki fiskalne Chin wzrosły o 8,7 proc. do 22,1 bln juanów (3,3 bln USD), podczas gdy dochody zwiększyły się o 6,2 proc. osiągając wartość 18,3 bln juanów - poinformował Li Dawei, przedstawiciel ministerstwa finansów. Dodał, że Państwo Środka zrealizowała w ubiegłym roku swój cel fiskalny, mimo znacznych obniżek podatków. W 2018 r. wartość obniżek podatków i opłat oszacowano na 1,3 bln juanów.

Przed kilkoma dniami Liu Kun, stojący na czele resortu finansów powiedział, że Chiny jeszcze bardziej obniżą podatki i opłaty w tym roku. Rząd bada również możliwość zredukowania składek na ubezpieczenie społeczne, aby zmniejszyć obciążenie małych firm.

Politycy oczekują również, że Pekin obniży podatek od wartości dodanej, który waha się od 6 proc. dla sektora usług do 16 proc. dla producentów.

Zobowiązanie decydentów politycznych do bardziej agresywnych obniżek podatków w 2019 r. wzbudziło oczekiwania, że roczny wskaźnik deficytu budżetowego może zostać podniesiony do 3 procent produktu krajowego brutto.

Rząd obniżył docelową wartość deficytu w 2018 r. do 2,6 proc. PKB z 3 proc. w roku poprzednim, co stanowi pierwszą obniżkę od 2012 r.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu