Chlebowski: już trwają prace nad uchwałą ws. komisji śledczej

PAP
opublikowano: 21-01-2009, 08:50

Eksperci klubu parlamentarnego PO pracują od wtorku nad tekstem uchwały powołującej komisję śledczą do spraw wyjaśnienia okoliczności śmierci Krzysztofa Olewnika - poinformował w środę szef klubu Platformy Zbigniew Chlebowski.

"W klubie Platformy pracują nad tym od wczoraj eksperci, bo jeżeli mamy powołać komisję, to tylko taką, której nigdy nie zakwestionuje Trybunał Konstytucyjny" - powiedział Chlebowski w Radiu ZET.

Jak dodał, dotychczasowe uchwały o powoływaniu komisji śledczej były zaskarżane do Trybunału Konstytucyjnego. Zaznaczył, że i tym razem trzeba się liczyć z taką możliwością.

Chlebowski tłumaczył, że PO zmieniła zdanie w sprawie powołania tej komisji, bo jest "wrażliwa na oczekiwania społeczne" i głosy opozycji. Zaznaczył, że wszystkie kluby w parlamencie mówią, że trzeba powołać komisję.

Wcześniej Platforma sprzeciwiała się powołaniu takiej komisji, argumentując m.in., że sprawę wyjaśnia Ministerstwo Sprawiedliwości, a komisja sejmowa niepotrzebnie by ją upolityczniła. PO argumentowała też, że w Sejmie działają już dwie komisje śledcze.

"Kiedy w poniedziałek czytałem różne media, kiedy oglądałem również różne programy, to ja sam zaczynałem nabierać przekonania, że coś jest na rzeczy i byłoby źle, gdybyśmy my akurat jako jedyny klub parlamentarny blokowali powołanie komisji śledczej" - powiedział Chlebowski.

Polityk przyznał, że praca komisji nie będzie łatwa, bo równoległe postępowania prowadzą cały czas prokuratura i policja.

Chlebowski nie chciał mówić o tym, kto mógłby kierować taką komisją, zaznaczył jednak, że wszystko jest w tej sprawie możliwe.

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski już we wtorek zapowiedział, że projekt uchwały zostanie skonsultowany ze wszystkimi klubami parlamentarnymi. Niewykluczone, że sprawa powołania komisji śledczej zostanie rozstrzygnięta na następnym posiedzeniu Sejmu.

We wtorek Donald Tusk przyjął dymisję ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ćwiąkalskiego. Szef rządu opowiedział się też za powołaniem komisji śledczej.

To pokłosie samobójstwa Roberta Pazika, odsiadującego dożywocie za zabójstwo Krzysztofa Olewnika. Pazika znaleziono martwego w poniedziałek nad ranem w jego pojedynczej celi aresztu w Płocku. To trzecia w ciągu kilkunastu miesięcy taka śmierć wśród oprawców porwania i zabójstwa Olewnika.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Polityka / Chlebowski: już trwają prace nad uchwałą ws. komisji śledczej