Chlebowski: liczyliśmy na konsolidację finansów publicznych

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 07-12-2005, 13:39

Klub Platformy Obywatelskiej liczył na konsolidację finansów publicznych, realizację programu taniego państwa, więcej środków na inwestycje, zmniejszenie deficytu, określenie drogi do euro i zmniejszenie podatków - powiedział wiceprzewodniczący klubu PO Zbigniew Chlebowski.

Klub Platformy Obywatelskiej liczył na konsolidację finansów publicznych, realizację programu taniego państwa, więcej środków na inwestycje, zmniejszenie deficytu, określenie drogi do euro i zmniejszenie podatków - powiedział wiceprzewodniczący klubu PO Zbigniew Chlebowski.

W środę w Sejmie odbywa się debata budżetowa.

Dodał, że PO nie składa wniosku o odrzucenie projektu budżetu w pierwszym czytaniu. Jednak poparcie uzależnił od spełnienia postulatów PO. Zapowiedział, że w razie braku odpowiedzi PO będzie głosować przeciw budżetowi.

Chlebowski podkreślił, że polski system finansów publicznych "wymaga głębokiej naprawy". Dodał, że jest to niezbędne, "by móc zrealizować obietnice obniżania podatków dla całego społeczeństwa".

Zdaniem PO, niezbędne jest natychmiastowe wprowadzenie wieloletniego planowania budżetowego i zweryfikowanie wydatków. Chlebowski dodał, że wieloletnie planowanie jest wyzwaniem na 2007 rok, jednak "pewne elementy" powinny być już w budżecie na 2006 rok.

Dodał, że zmiany zaproponowane przez rząd w autopoprawce są powierzchowne. "Rząd nie realizuje zapowiadanych w kampanii reform" - powiedział.

Chlebowski chciał wyjaśnienia, dlaczego rząd nie likwiduje agencji i funduszy. Zarzucił powoływanie dodatkowych rezerw celowych. Na 80 rezerw celowych rząd przeznaczył w budżecie 12,5 mld zł - poinformował. Dodał, że rząd nie ograniczył dotacji do ponad 70 zakładów budżetowych. "Gdzie się podział program taniego państwa" - pytał Chlebowski.

    Zwrócił uwagę, że w administracji rośnie zatrudnienie o 3 tys. urzędników, zaś cięcia w wydatkach publicznych dotyczą głównie obsługi długu, mniejszej dotacji do KRUS i PFRON. Skrytykował, że rząd zmniejsza wydatki na dostęp do internetu, a zwiększa - na paliwo rolnicze. Chlebowski dopytywał, gdzie w budżecie są rezerwy na program mieszkaniowy PiS, który zakłada budowę 3 mln mieszkań w 8 lat.

    Przypomniał wcześniejsze wypowiedzi premiera Kazimierza Marcinkiewicza, który apelował do prezydenta RP o zmniejszenie wydatków jego kancelarii.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

    Chlebowski zwrócił uwagę, że podatki będą w 2006 r. w istocie zwiększone, a nie - zmniejszone, ponieważ nie została zwiększona kwota wolna od podatku ani podwyższone progi podatkowe. Wzrośnie też składka na ubezpieczenie zdrowotne.

    Wystąpienie Chlebowskiego wywołało ostrą replikę premiera Kazimierza Marcinkiewicza. Premier stwierdził, że poseł PO "doskonale wie", że zmiany w ustawach podatkowych muszą zostać wprowadzone do 30 listopada, zaś PiS w kampanii zapowiadał zmiany podatkowe od 2007 r.

    Dodał, że likwidacja agencji już się zaczęła. W styczniu 2006 zostanie przedstawiona ustawa likwidująca agencję nieruchomości rolnych i tworzącą bank ziemi. Rząd chce też sprzedawać posiadane ośrodki wypoczynkowe.

    Marcinkiewicz przyznał, że rezerw celowych jest dużo. Jednak - wyjaśniał - ma to służyć właśnie zadaniowemu tworzeniu budżetu. Dodał, że obecnie administracja zatrudni o 3 tys. urzędników więcej, ale zatrudnienie ma spaść do końca 2006 r. o 10 proc. Premier dodał, że celem jest zatrudnianie dobrych i dobrze opłacanych urzędników.

    Premier zapewnił, że rząd nie może zmniejszyć budżetu kancelarii prezydenta, może to uczynić tylko parlament.

    "Kilkakrotnie minął się pan z prawdą" - odpowiedział Chlebowski Marcinkiewiczowi.

    Chlebowski zwrócił uwagę, że zmiana kwoty wolnej od podatku i progów podatkowych jest w gestii resortu finansów, zaś zgodnie z prawem zmiany podatkowe korzystne dla podatników mogą być wprowadzane w ciągu roku. Do 30 listopada muszą być wprowadzone zmiany niekorzystne. Dodał, że nie powiedział, iż to rząd powinien zmienić budżet kancelarii prezydenta. Zwrócił natomiast uwagę, że w autopoprawce jest ok. 20 zgód na zmiany różnych instytucji, natomiast kancelarii prezydenta brakuje.

    "Nie mówiłem, że w ciągu trzech tygodni chcieliśmy naprawy finansów publicznych. Liczyliśmy na pewne elementy" - dodał Chlebowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane