Chlebowski: PO chce rozmów o waloryzacji rent i emerytur, ale po 2 maja

opublikowano: 17-04-2004, 07:35

Platforma Obywatelska chce rozmawiać o projekcie ustawy o emeryturach i rentach z FUS, ale dopiero po 2 maja, kiedy powołany zostanie nowy rząd - poinformował w piątek PAP wiceprzewodniczący klubu PO Zbigniew Chlebowski.

"Te rozmowy chcemy prowadzić po 2 maja. Chcemy wiedzieć, kto jest kandydatem na premiera, a kto premierem, kto jest ministrem gospodarki i spraw społecznych, kto jest ministrem finansów. Chcemy znać stosunek nowego rządu do programu naprawy finansów

publicznych. W ciemno nie będziemy popierać żadnych rozwiązań" - powiedział Chlebowski.

"Klub może podjąć rozmowy. Zawsze byliśmy otwarci na negocjacje z wicepremierem Jerzym Hausnerem, ale mamy obawy, czy nie skończą się one tak, jak poprzednie" - powiedział PAP Chlebowski.

"Umawialiśmy się na pewne rozwiązania dobre dla Polski i sugerowaliśmy, że jesteśmy w stanie poprzeć pewne rozwiązania w sferze socjalnej. W zamian oczekiwaliśmy oszczędności w administracji publicznej. Jesteśmy otwarci na rozmowy, ale nie chcę przesądzać o ich efekcie" - dodał.

W czwartek projekt nowelizacji został ostro skrytykowany przez kluby opozycyjne, a także SdPL. Kluby PO i LPR złożyły wniosek o odrzucenie projektu, a Samoobrona zapowiedziała zaskarżenie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego w razie przyjęcia projektu przez Sejm.

Nowelizacja jest jednym z głównych elementów planu oszczędnościowego Hausnera. Proponowane przez rząd zmiany do ustawy, mają kluczowe znaczenie dla realizacji oszczędności.

Rządowy projekt nowelizacji przewiduje, że waloryzacja byłaby przeprowadzana po roku, w którym inflacja w okresie od roku ostatniej waloryzacji, przekroczyłaby 5 proc. Jeżeli w ciągu 3 kolejnych lat kalendarzowych wzrost cen będzie niższy niż 5 proc., to waloryzacja i tak zostanie przeprowadzona, ale przy użyciu niższego wskaźnika.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Chlebowski: PO chce rozmów o waloryzacji rent i emerytur, ale po 2 maja