Chlebowski: projekt budżetu zbyt optymistyczny

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 27-09-2005, 18:44

Poseł Platformy Obywatelskiej Zbigniew Chlebowski uważa, że projekt budżetu na 2006 r. jest zbyt optymistyczny. Jego zdaniem, niezbędna będzie autopoprawka rządu do przyjętego we wtorek projektu przyszłorocznego budżetu.

Poseł Platformy Obywatelskiej Zbigniew Chlebowski uważa, że projekt budżetu na 2006 r. jest zbyt optymistyczny. Jego zdaniem, niezbędna będzie autopoprawka rządu do przyjętego we wtorek projektu przyszłorocznego budżetu.

    Rząd przyjął we wtorek projekt budżetu na 2006 rok z deficytem budżetowym w wysokości 32,57 mld zł i skierował go do Sejmu.  Chlebowski powiedział we wtorek PAP, że autopoprawka z całą pewnością zostanie zgłoszona, lecz dopóki nieznane są szczegóły projektu, nie można mówić o jej kształcie.

    Po południu w rozmowie z dziennikarzami poinformował, że Platforma już pracuje nad własną wersją autopoprawki, ponieważ ma szereg wątpliwości związanych z obecnym projektem budżetu. Zdaniem posła PO, projekt budżetu ma trzy zasadnicze znaki zapytania. "Musi zastanawiać optymistycznie zakładany wzrost dochodów podatkowych z CIT, PIT i VAT, zastanawiający jest również ponad 4-proc. wzrost wydatków publicznych. Mnie osobiście martwi to, że w projekcie budżetu zbyt mało pieniędzy przeznaczono na projekty finansowane ze środków Unii Europejskiej" - dodał.

    Chlebowski powiedział też, że Platforma nie zgadza się, żeby  akcyza na paliwo została zwiększona.

    Dodał, że dziwi go też "tak duży wzrost wydatków publicznych, bo o ponad 12 mld", i martwi, że "jest za mało pieniędzy na realizację projektów ze środków UE, zarówno jeśli chodzi o budowę dróg i autostrad, jak i inwestycje choćby w PKP".

    Chlebowski zaznaczył, że nie ma również pewności, czy rząd właściwie policzył poziom takich wydatków jak np. waloryzacja rent i emerytur w przyszłym roku.

    Zapytany, gdzie szukać oszczędności, powiedział, że w "wydatkach bieżących, w wydatkach socjalnych". "Ale również uważam, że drzemią takie możliwości w oszczędnościach związanych choćby z kosztem obsługi długu publicznego czy deficytu budżetowego, a także np - moim zdaniem - z konieczną reformą KRUS-u (Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego - PAP), gdzie również można szukać poważnych oszczędności dla budżetu państwa" - powiedział Chlebowski.

    Według niego, jednym z pierwszych projektów ustaw, które PO chce przesłać do nowego Sejmu, jest projekt kompleksowej ustawy o emeryturach pomostowych - będzie dotyczyła wszystkich grup zawodowych oczekujących na taką ustawę. "Podobnie zresztą jak ustawa o VAT - na nowo napisana w całości. Myślę, że ważna i oczekiwana nie tylko przez środowiska przedsiębiorców" - dodał Chlebowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane