Chmura: budowanie i odzyskiwanie sprawności firmy

  • Materiał partnera
opublikowano: 07-06-2021, 11:12
aktualizacja: 10-06-2021, 14:19

Lepiej powiedzieć, że chmura oferuje więcej, niż przekonywać, że tylko taniej. Potencjał rozwiązań chmurowych często wymyka się czysto kosztowym kalkulacjom.

Transformacja cyfrowa przedsiębiorstw wymaga utworzenia lub rozbudowy (przebudowy) architektury informatycznej, ze wszystkimi niezbędnymi serwerami, łączami, stacjami końcowymi, a do tego oprogramowaniem biznesowym i aplikacjami wspierającymi. Oczywiście ważne, żeby bezpieczeństwo tej rozbudowanej infrastruktury nie było obciążone wielkimi kosztami nie tylko finansowymi, ale też wynikającymi ze sposobu administrowania, czasu i stopnia skomplikowania procesu odtworzenia po awarii lub włamaniu, dostępności backupu i innych zasobów.

Cyfrowa transformacja udostępnia narzędzia niezbędne do zapewnienia firmom bezpieczeństwa ich danych. Samo zabezpieczanie i przechowywanie danych nie jest dla wielu firm jedynym celem. Ważna jest także szybkość odzyskania danych po awarii w taki sposób, aby przestój w przedsiębiorstwie był jak najkrótszy, a przez to generował jak najmniejsze straty.

Transformację tę ułatwia migracja do chmury. Nie trzeba wspominać, jak ważny jest jej dostawca jako samej usługi chmurowej, serwisu, usług dodanych i całego zaplecza.

Korzyści wynikające z backupu, dostępu do usług i aplikacji w chmurze wymieniano w publikacjach wielokrotnie. Elastyczność, zwinność, szybkość reagowania, możliwość rozwoju i obniżenie kosztów utrzymania, eksploatacji i odzyskania zasobów. Dodać trzeba brak konieczności utrzymywania sprzętu i ludzi do obsługi technologii chmurowej.

– Cyfrowa transformacja udostępnia narzędzia niezbędne do zapewnienia firmom bezpieczeństwa ich danych. Samo zabezpieczanie i przechowywanie danych nie jest dla wielu firm jedynym celem. Ważna jest także szybkość odzyskania danych po awarii w taki sposób, aby przestój w przedsiębiorstwie był jak najkrótszy, a przez to generował jak najmniejsze straty finansowe i wizerunkowe. Dzięki zastosowaniu takich rozwiązań, jak IBM Disaster Recovery as a Service (DraaS), firma zyskuje kompleksową, szybką i ekonomiczną technologię dostosowaną do zmieniających się potrzeb przedsiębiorstwa – wyjaśnia Robert Czerniak, Asseco Business Solutions IT Security, Network and System Integration Consultant.

Sprawność i elastyczność

Jak podaje Forrester Consulting w „Total Economic Impact. Study Commissioned By IBM” (badaniu z końca 2019 r.), wśród badanych firm koszty centrum danych zmniejszyły średnio o 40 proc. w ciągu trzech lat dzięki przeniesieniu obciążenia VMware do chmury IBM Cloud.

To przede wszystkim uniknięcie początkowych kosztów tworzenia centrum danych i powiększenia pojemności, podczas gdy korzyści z dysponowania nimi już są wymierne. Wymieniano także oszczędności kosztów odzyskiwania danych po awariach czy tzw. nadpisów.

Rozwiązania IBM Cloud dla VMware i Red Hat OpenShift dają programistom dostęp do innowacyjnych narzędzi i coraz większej liczby usług. Te zaś pozwalają szybciej wprowadzać zmiany. Chmura IBM zapewnia nie tylko szybkie tworzenie i testowanie nowych aplikacji, ale też pozwala skrócić czas wprowadzenia ich lub ich nowych wersji na rynek.

Firmy, które korzystają z IBM Cloud for Vmware, łatwiej modernizują starsze aplikacje, konsolidują zastaną infrastrukturę w centralnie zarządzane zautomatyzowane centrum danych, zmniejszając jednocześnie wydatki na sprzęt, oprogramowanie, przestrzeń i pojemność. IBM szacuje, że rozwiązanie IBM Cloud for VMware Solutions daje trzykrotny wzrost efektywności personelu operacyjnego (dzięki usprawnieniu m.in. zaopatrzenia, obsługi administracyjnej czy usuwania skutków awarii), a wzrost produktywności programistów przy modernizowaniu starszych aplikacji (przy użyciu Red Hat OpenShift) wynosi 40 proc., co zmniejsza koszty o ponad połowę.

– IBM skupia się na promowaniu świadomości bezpieczeństwa danych, które są niezbędne do prowadzenia biznesu w cyfrowym świecie. Nasze systemy backupu danych w chmurze, a także wykorzystania tychże systemów do odzyskiwania sprawności w firmach doskonale uzupełniają, a często są w stanie zastąpić, obecnie stosowane systemy fizycznego przechowywania danych na taśmach lub w macierzach

dyskowych umieszczonych w firmach. Sprawiają także, że chmurowe zabezpieczanie danych pochłania ułamek kwot, jakie dotychczas płacono za fizyczne systemy uruchamiane we własnych CPD – komentuje Marcin Klabiński, IBM Public Cloud Sales Leader Poland & Baltics.

Dostęp do... wszystkiego

Dzięki migracji do chmury IBM rośnie dostęp do najnowszych technologii. Big Data, AI, analityka, możliwość tworzenia aplikacji przeznaczonych dla chmury, aplikacji natywnych – to najpopularniejsze przykłady.

Używając tych samych narzędzi w tym samym środowisku, łatwiej zintegrować wielooddziałowe firmy, a przy okazji ogranicza się liczbę szkoleń, gdyż można wykorzystywać zdobyte już umiejętności, nie trzeba też szukać dodatkowych nowych specjalistów.

Ponieważ IBM gwarantuje dostęp do swoich partnerów i korzystanie z ich doświadczeń, można oszczędzić czas potrzebny na badanie, testy i wprowadzanie poprawek.

Większa jest dostępność aplikacji z jednej strony, z drugiej spada ryzyko przestoju. Jeśli taki przestój rzutuje na kontakty z klientami, to może źle wpływać na długofalowe wyniki biznesowe. To dotkliwe zwłaszcza tam, gdzie procesy biznesowe i relacje odbywają się za pośrednictwem internetu. Wtedy kilka godzin przestoju oznacza straty sprzedaży całego dnia i utratę lojalności klienta. Koszty utraconych przychodów i relacji to jedno, a koszty napraw to drugie. Te mogą iść w dziesiątki tysięcy złotych, wiele zależy od branży. Np. firmy finansowe mogą odczuwać skutki finansowe i wizerunkowe przez długi czas.

Dzięki chmurze szybciej odzyskuje się sprawność biznesową. Mniejsze są opóźnienia m.in. dzięki wykorzystaniu dostępu do globalnych centrów danych IBM. Respondenci Forrester Consulting wymieniają wskaźniki, które wiążą rozwiązania IBM Cloud for VMware z poprawą satysfakcji klientów – w tym poprawą konwersji i wynikającym z niej spadkiem złych doświadczeń klientów.

Stabilność i skalowalność

Firmy modernizują się często ze względu na wzrost. Chmura jest najbardziej naturalnym i wygodnym sposobem na zwiększenie pojemności, zasobów, potencjału, np. sprzedaży czy eksportu. Nie wymaga od przedsiębiorcy dodatkowych wydatków na sprzęt i oprogramowanie. Automatyzuje tworzenie kopii zapasowych.

Można nadal zarządzać w istniejącej infrastrukturze, przenosząc część obciążeń do chmury. Takie rozwiązanie jak IBM Cloud, ze względu na dużą skalowalność, pozwala firmie na eliminację nadmiernych rezerw. Przy tym globalny charakter dostawcy zapewnia dostęp do nowych rynków bez konieczności inwestowania w nowe centra danych. Ekosystem IBM Cloud for VMware Solutions tworzony przez firmę i jej partnerów to bezpieczne środowisko, pozwalające biznesom sprawnie tworzyć i wykorzystywać kopie zapasowe, przywracać dane, ograniczać ryzyko przestoju – wszystko to w chmurze.

Bezpieczeństwo – taniej i prościej

W chmurze spada obciążenie kosztowe i organizacyjne firmy związane z zarządzaniem bezpieczeństwem. Jest ono łatwiejsze m.in. dzięki lepszej widoczności.

W przypadku katastrofy firmy mogą się bronić dzięki szybkiej replikacji środowisk VMware (oprogramowanie do wirtualizacji, np. desktopów, serwerów, zarządzania środowiskiem wirtualnym, rozwiązaniami cloud computing), szybkie odzyskiwanie aplikacji, tworzenie kopii zapasowych. Dostawca cloud computing dba o tę dziedzinę ze swojej strony i ma przeznaczone do tego własne narzędzia ochrony.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane