Chmura coraz popularniejsza wśród firm

Karolina Zawadka
opublikowano: 08-08-2016, 22:00

Korzystanie z rozwiązań chmurowych powoli staje się standardem, a doświadczenie determinuje sposób ich wykorzystania.

Jak wynika z raportu „State of the Cloud Report 2016”, 29 proc. firm korzystających z rozwiązań chmurowych to tzw. cloud focused — czyli przedsiębiorstwa w pełni wykorzystujące możliwości tego rozwiązania. W porównaniu z ubiegłym rokiem liczba takich firm wzrosła o 3 proc. Natomiast 26 proc. stanowią firmy „cloud begginers”, czyli takie, które dopiero rozpoczynają przygodę z chmurą.

— Chmura obliczeniowa ma niezliczone możliwości, których przedsiębiorcy muszą się nauczyć. Oczywiście najłatwiej jest to robić metodą małych kroków. Z naszych obserwacji wynika, że firmy coraz chętniej korzystają z bardziej zaawansowanych funkcji chmury, ale im mniejsze doświadczenie, tym większy opór i więcej obaw — mówi Jakub Hryciuk, dyrektor zarządzający w Onex Group.

Zdecydowanie częściej to małe firmy wykorzystują chmurę. Są w stanie znacznie mniejszymi kosztami niż duże przedsiębiorstwa przejść transformację związaną z wprowadzeniem rozwiązań chmurowych. Z raportu wynika również, że 25 proc. firm zatrudniających powyżej tysiąc pracowników to doświadczeni użytkownicy chmury. Wśród małych i średnich przedsiębiorstw odsetek ten wynosi aż 32 proc. W obu grupach jest natomiast tyle samo początkujących użytkowników (stanowią oni 26 proc. ogółu). Ale już co dziesiąta mała i średnia firma nie ma w planach korzystania z rozwiązań w chmurze (11 proc.), podczas gdy tylko 6 proc. dużych przedsiębiorstw nie planuje rozpoczęcia przygody z chmurą obliczeniową. Wśród badanych widać wiele różnic w korzystaniu z funkcjonalności chmury. Początkujący skupiają się na przenoszeniu większej ilości danych do chmury, natomiast doświadczeni najczęściej chcą za jej pomocą obniżać koszty.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Zawadka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu