Chmura w bankowości spółdzielczej? Oczywiście, tak!

Partnerem Publikacji jest CHMURA KRAJOWA
opublikowano: 18-11-2021, 14:10
aktualizacja: 18-11-2021, 15:04

Bankowość stoi przed kolejnymi wyzwania technologicznymi – transformacja cyfrowa, konkurencja ze strony fintechów, przemysł 4.0, presja regulacyjna, rosnące wymagania konsumentów... To powoduje, że stale musimy szukać nowych pomysłów, narzędzi i sposobów służących wzrostowi efektywności, a także dostarczaniu klientom rozwiązań cyfrowych nie tylko na miarę ich oczekiwań, ale wręcz – wyprzedzających te oczekiwania.

Błażej Mika, Wiceprezes Zarządu SGB-Banku SA
Błażej Mika, Wiceprezes Zarządu SGB-Banku SA

W bankowości spółdzielczej, po latach technologicznego zastoju, cyfrowa transformacja ma szczególne znaczenie, dobrze uzupełniając rozwiniętą bankowość lokalną i relacyjną. Paradoksem jest, że nasze opóźnienia informatyczne szybko stały się atutem. Nie obciąża nas balast starych technologii, bo ich nie wykorzystywaliśmy. Możemy bez zahamowań wdrażać najnowsze rozwiązania, przyglądać się temu, co na rynku jest najlepsze i najbardziej sprawdzone.

Efektem takiego podejścia jest model chmurowy, na który zdecydowaliśmy się, by jednym krokiem przeskoczyć kilka etapów rozwoju. Wraz z naszymi partnerami, Operatorem Chmury Krajowej i Google, wdrażamy rozwiązania chmurowe dla hurtowni danych.

Taka strategia pozwala nam skoncentrować się na jednym z ważniejszych aspektów współczesnej bankowości, jakim jest dostęp oraz zarządzanie informacją i danymi, od których zależy efektywność prowadzenia biznesu. Znaczenie projektu jest jednak zdecydowanie szersze, umożliwia nam również skalowalność biznesu, zmianę organizacji pracy, implementację nowych rozwiązań związanych z bezpieczeństwem danych, dostarczanie bankom narzędzi (dostępu do hurtowni) w modelu SaaS.

Dlaczego to jest takie ważne? W bankach spółdzielczych SGB w skokowy sposób zwiększa się skala sprawozdawczości. Dane trzeba przetwarzać w coraz szybszym tempie, zachowując bezpieczeństwo i możliwość precyzyjnej analizy na wielu poziomach. Dzięki chmurze pracownikowi banku wystarczy dziś komputer, login i hasło, by sprawnie generować raporty, analizy i nowe dokumenty. Zyskujemy czas, który można przeznaczyć na działania biznesowe, a przede wszystkim na obsługę klienta.

Ważnym aspektem jest też zdobywanie nowych kompetencji przez pracowników IT, compliance, działu prawnego i cyberbezpieczeństwa. Musimy mieć najlepszych ekspertów, inwestować w kompetencje związane z usługami chmurowymi, tworzyć nowe stanowiska w tym obszarze i wzmacniać nasze wewnętrzne zdolności do działań w chmurze. To już się dzieje: mogę z dumą podkreślić, że mamy w SGB bardzo dobre zespoły specjalistów i przyciągamy najlepszych ludzi z branży.

Projekt uruchomienia hurtowni danych w publicznej chmurze jest częścią nowej strategii, którą nazwaliśmy „Otwieramy przyszłość”. Jednym z jej filarów jest właśnie technologia. Nasze wejście z pierwszymi rozwiązaniami chmurowymi planowane jest na przełom roku i będzie stanowić fundament do wdrożenia kolejnych elementów – CRM, sprawozdawczości i aplikacji mobilnej.

Z perspektywy pojedynczych banków spółdzielczych obecność w chmurze może przynieść bardzo wymierne korzyści, także pod względem finansowym. Chmura dostarcza moc obliczeniową, pozwala wykonywać duże operacje technologiczne lub wykorzystywać nowoczesne rozwiązania w procesie analizy danych bez potrzeby kosztownego organizowania własnej infrastruktury. Rynkowy wzrost konsumpcji treści cyfrowych wymusza na bankach olbrzymi i zmienny transfer danych, a to również wiąże się z koniecznością ponoszenia nakładów. Wzrastają także koszty szyfrowania danych i utrzymania bezpieczeństwa, co w przypadku małych, lokalnych banków odbija się na efektywności.

Hurtownia danych, możliwość przeniesienia do chmury sprawozdawczości i wielu innych narzędzi zarządzania i marketingu, to dla banków spółdzielczych idealne rozwiązanie. Wykorzystanie chmury sprzyja elastyczności, automatyzacji i uproszczeniu wielu działań w bankowości – można skoncentrować się na budowaniu wartości firmy, zwiększać kompetencje personelu, a przede wszystkim zapewnić sobie czas i środki finansowe do osiągnięcia podstawowego celu naszej misji – pełnej satysfakcji klientów.

ZAPYTAJ EKSPERTÓW

Jeśli chcesz wiedzieć, jak chmura obliczeniowa może w praktyce przyspieszyć rozwój twojej organizacji, weź udział spotkaniu z ekspertami Chmury Krajowej i Google Cloud już 2 grudnia we Wrocławiu. Rejestracja na www.przyspieszzchmura.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane