Chmury na horyzoncie, ale złoty się trzyma

Łukasz Wosch
opublikowano: 01-02-2012, 00:00

WALUTY

Szczyt przywódców strefy euro zakończył się porozumieniem. 25 krajów zgodziło się przestrzegać nowych reguł wydatkowych. Nie widać jednak szalonego powrotu inwestorów na rynek, bo nadal nie udało się wypracować porozumienia w sprawie dokapitalizowania ESM. Nierozwiązana pozostaje kwestia umorzenia greckiego długu. Nowy program pomocowy dla Grecji ma być gotowy wkrótce, jednak inwestorzy coraz mocniej przyglądają się Portugalii.

Dane zza oceanu tym razem nie zaskoczyły pozytywnie. Indeks Conference Board spadł w styczniu do 61,1 pkt z 64,8 pkt. To oznacza wzrost obaw Amerykanów o sytuację na rynku pracy. W styczniu zwiększył się odsetek ankietowanych uważających, że trudno znaleźć pracę w USA.

Na krajowym rynku warto zwrócić uwagę przede wszystkim na oczekiwania inflacyjne. GUS poinformował, że wzrosły one w styczniu 2012 r. do 5,2 proc. r/r z 4,8 proc. w grudniu 2011 r. Potwierdza to wypowiedzi członków RPP, że szybka obniżka stóp procentowych nie jest rozważana. Krajową walutę wsparła dodatkowo sprzedaż euro na rynku przez BGK. Wydaje się jednak, że również na krajowym rynku walutowym coraz bardziej widać chęć inwestorów do zrealizowania zysku z ostatnich kilkunastu dni.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Wosch

Polecane