Choć OC nie drożeje, towarzystwa nie tracą

PAP
opublikowano: 27-09-2018, 07:28

Ceny obowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych ustabilizowały się po trzech latach wzrostów, informuje czwartkowy "Dziennik Gazeta Prawna".

Średnia składka na polisę OC wynosiła w II kw. 2018 r. 574,8 zł i była taka sama jak w II kw. 2017 r. - szacuje Polska Izba Ubezpieczeń. Według porównywarki ubezpieczeń Rankomat w I półroczu przeciętna polisa kosztowała 740 zł, ale równocześnie jej cena była o prawie 7 proc. mniejsza niż rok wcześniej. Z danych Komisji Nadzoru Finansowego wynika, że gospodarstwa domowe wydały na OC komunikacyjne minimalnie mniej niż rok wcześniej.

W poprzednich trzech latach stawki wzrosły średnio o 35 proc. - jak wynika z danych zebranych przez Rankomat. Na dążenie do podwyżek wpływ miało to, że segment polis odpowiedzialności cywilnej kierowców był nierentowny. "Wzrost cen był również spowodowany podniesieniem sum gwarancyjnych" - podkreślił w rozmowie z "DGP" ekspert ds. ubezpieczeń z porównywarki myfind Przemysław Pepla. Ale potem - jak pisze gazeta - ceny poszły w dół.

Renata Pajewska-Kwaśny z Katedry Ryzyka i Ubezpieczeń SGH ocenia, że jednym z tego powodów był wzrost konkurencji - na rynek weszły dwie firmy z atrakcyjną ofertą cenową, co spowodowało, że pozostali ubezpieczyciele zareagowali na ten fakt rekalkulacją swoich cen.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Ubezpieczenia / Choć OC nie drożeje, towarzystwa nie tracą