Choi: Korei Południowej grozi kryzys jak w 1997 roku

opublikowano: 01-12-2016, 10:02

Przekraczające 1 bln USD zadłużenie gospodarstw domowych może doprowadzić do kryzysu w Korei Południowej, który będzie równie wielki jak ten w 1997 roku, ostrzega Choi Woon Youl, były członek władz monetarnych Banku Korei.

- To przywołuje wspomnienia późnych lat 90. Kiedy Korea była ratowana przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy – powiedział Choi Woon Youl. – O ile wówczas to zadłużenie spółek spowodowało kryzys, obecnie może go wywołać dług gospodarstw domowych – dodał.  

Władze Korei Południowej uspokajają, że 1295,8 bln wonów (1,17 bln USD) długu gospodarstw domowych wciąż nie zagraża stabilności finansowej, patrząc na niewielki jak dotąd odsetek długu, z którego spłatą są problemy. Raport Banku Korei z czerwca wskazywał, że prawie jedna trzecia zadłużenia przypada na gospodarstwa mające problemy, których finansowe aktywa mają ujemną wartość i przeznaczają co najmniej 40 proc. dochodu rozporządzalnego na obsługę długu.

- To wystarczająco dużo, aby doprowadzić do upadku jednego lub dwóch z największych banków, a wiemy z przeszłości, że problemy jednego banku szybko rozprzestrzeniają się na inne – ostrzegł Choi.

Jego zdaniem, do kryzysu może dojść już w przyszłym roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Choi: Korei Południowej grozi kryzys jak w 1997 roku