Choinka dla papieża wyruszyła z Mazur do Watykanu

DI, PAP
opublikowano: 11-11-2017, 17:50
aktualizacja: 11-11-2017, 17:51

Bożonarodzeniowe drzewko będzie głównym elementem świątecznej dekoracji na Placu św. Piotra.

Pochodząca z nadleśnictwa Gołdap w Puszczy Rominckiej choinka, która jest darem Kościoła w Polsce dla papieża, wyruszyła w sobotę z Ełku do Watykanu.

W sobotę na Placu św. Jana Pawła II w Ełku świerk przed podróżą został pobłogosławiony przez biskupa diecezji ełckiej Jerzego Mazura. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Lasów Państwowych. Wierni modlili się za papieża Franciszka oraz o szczęśliwy transport choinki do Watykanu.

"Inicjatywa podarowania choinki bożonarodzeniowej zrodziła się już 10 lat temu, drzewko miało być podarunkiem związanym z millenium śmierci Św. Brunona. Już wtedy razem z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Białymstoku zdecydowaliśmy się na przekazanie choinki, jednak dostaliśmy informację, że jej transport na plac św. Piotra będzie możliwy dopiero w 2017 roku" - przypomniał bp Mazur.

Dodał, że choć z przekazaniem drzewka trzeba było zaczekać, to obecne wydarzenie jest szczególne z uwagi na jubileusze. "Oprócz jubileuszu 25-lecia nowych struktur Kościoła w Polsce, obchodzimy także 300-lecie koronacji obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, 140. rocznicę objawień w Gietrzwałdzie czy 100-lecie objawień w Fatimie"- dodał biskup ełcki Jerzy Mazur.

Świerk, który ozdobi Plac św. Piotra ma 28 metrów wysokości, a średnica korony liczy ok. 9 metrów. W drodze do papieża Franciszka pokona 2060 km.

Długość trasy i ściśle określone warunki transportu sprawiają, że dotrze do Watykanu 22 listopada. To już drugi raz, kiedy polska choinka trafi do papieża – pierwsza stanęła w Rzymie 20 lat temu. W tym roku bożonarodzeniowe drzewko zostanie ozdobione przez dzieci z oddziałów onkologicznych włoskich szpitali oraz mieszkańców Spoleto i Nursji – poszkodowanych w trzęsieniu ziemi, które nawiedziło Włochy w ubiegłym roku.

Uroczyste zapalenie lampek i oficjalne spotkanie z Ojcem Świętym Franciszkiem odbędzie się 7 grudnia.

Ponad dwutygodniową podróż i szczegółową relację z podróży można śledzić za pośrednictwem mediów społecznościowych – na profilu „Bożonarodzeniowa Choinka dla Papieża” na Facebooku, gdzie regularnie będą publikowane zdjęcia z pokonywanej trasy, miejsc postoju i szczegółowe sprawozdania z podróży.

Organizatorzy udostępnili również specjalną aplikację, która pozwala na precyzyjne określenie miejsca przebywania choinki, dając tym samym możliwość uczestnictwa w tym wydarzeniu. Aplikacja jest dostępna na stronie: https://online.keratronik.pl/choinka.

Tegoroczna akcja "Bożonarodzeniowa Choinka dla Papieża" została zainicjowana przez arcybiskupów i biskupów metropolii warmińskiej i białostockiej oraz Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Białymstoku.

Tradycja bożonarodzeniowej choinki na placu św. Piotra w Rzymie sięga 1982 r., kiedy Ojciec Święty Jan Paweł II po raz pierwszy poprosił o umieszczenie świątecznego drzewka na placu św. Piotra. Choinka szybko zyskała sympatię i popularność wśród pielgrzymów oraz dostojników kościelnych. Już w 1983 r. powstał zwyczaj, wedle którego choinka jest darem dla papieża od mieszkańców poszczególnych regionów Europy. W ciągu 35 lat tradycji drzewko przybywało do Watykanu m.in. z Niemiec, Austrii, Słowenii, Rumunii, Chorwacji, Ukrainy, Belgii, Czech i Słowacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu