CHOiP wstrzymało budowę centrum

Dominika Malik
20-03-2001, 00:00

CHOiP wstrzymało budowę centrum

Spółka Centrum Hurtu Odzieżowego i Przemysłowego wstrzymała budowę w Katowicach-Załężu centrum hurtowego o tej samej nazwie. Firma nie znalazła handlowców, którzy byliby zainteresowani prowadzeniem działalności w tym miejscu. Na razie funkcjonuje tam 40 pawilonów, w które zainwestowano około 0,5 mln zł.

Spółka Centrum Hurtu Odzieżowego i Przemysłowego z Katowic, inwestor obiektu handlowego o tej samej nazwie, mieszczącego się w Katowicach-Załężu, pod koniec 2000 r. oddała do użytku pierwszą jego część. Do marca 2001 r. miała ona oddać 100 kolejnych pawilonów centrum. Jednak w styczniu 2001 r. firma wstrzymała jego budowę.

— Nie udało się nam znaleźć handlowców i producentów, którzy chcieliby partycypować w kosztach dalszej budowy i prowadzić działalność w przyszłych pawilonach. Niewielu mamy również odbiorców otwartej już części — wyjaśnia Jerzy Kowalew, prezes CHOiP.

Potrzebni producenci

Udziałowcy spółki, którzy nie korzystają z kredytów bankowych, mieli finansować budowę w 75 proc., natomiast partycypanci — w 25 proc. Pawilony mogliby oni zakupić lub wydzierżawić. Zakup pawilonu to koszt wysokości około 22 tys. zł, natomiast wynajem — 525-550 zł miesięcznie.

Prezes Kowalew oszacował ostateczny koszt budowy CHOiP na około 3 mln zł. Jego zdaniem, inwestycja nie jest ostatecznie zawieszona.

— Liczymy na inicjatywę tych producentów i hurtowników, którzy byliby jednak zainteresowani współpracą z CHOiP, a nie wyłącznie z supermarketami, które oferując podobny towar, odbierają nam klientów. W centrum hurtowym odbywa się również sprzedaż detaliczna — informuje Jerzy Kowalew.

Zgodnie z planem, centrum miało stanąć na powierzchni około 4 ha, w tym 2 ha miały zająć place manewrowe i parkingi, dla 1 tys. pojazdów. Docelowo, na terenie obiektu zaplanowano do 140 pawilonów handlowych, których łączna powierzchnia wynieść miała około 1,8 tys. mkw. Miały one skupić producentów i hurtowników z całej Polski.

Dopiero 40 pawilonów

— Obecnie funkcjonuje tam 40 pawilonów, w których działalność prowadzi ponad 30 hurtowników, głównie z terenu Śląska. Mieli oni handlować przez całą dobę, jednak pomieszczenia otwarte są jedynie do godzin popołudniowych — mówi Jerzy Kowalew.

Każdy pawilon ma powierzchnię 15 mkw., a koszt jego budowy wyniósł około 20 tys. zł. Konstrukcje pawilonów dostarczyła firma Habipol Mysłowice. Infrastrukturę wokół centrum wykonała spółka Top z Katowic. Wybudowała tam parkingi na około 220 miejsc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dominika Malik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / CHOiP wstrzymało budowę centrum