Chojna-Duch: Wiesiołek pełni obowiązki zgodnie z prawem

PAP
14-04-2010, 11:57

Objęcie funkcji przewodniczącego Rady Polityki Pieniężnej przez pierwszego wiceprezesa NBP Piotra Wiesiołka jest zgodne z Konstytucją - powiedziała w rozmowie z PAP prof. Elżbieta Chojna-Duch z  Rady Polityki Pieniężnej.

Przyznała jednak, że przepisy ustawy o Narodowym Banku Polskim są nieprecyzyjne, w związku z tym trzeba je interpretować.

"Z uwagi na dobro polityki pieniężnej, dobro Narodowego Banku Polskiego i ciągłość działania banku centralnego i minimalizację ryzyka prawnego można było zastosować interpretację funkcjonalną i celowościową. Zgodnie z nimi Piotr Wiesiołek objął obowiązki prezesa NBP i przejął wszystkie jego kompetencje, także do przewodniczenia RPP i głosowania na jej posiedzeniach, wraz z korzystaniem z uprzywilejowanej pozycji w radzie. Według mnie jest to zgodne z ustawą o NBP i Konstytucją" - powiedziała.(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Chojna-Duch: Wiesiołek pełni obowiązki zgodnie z prawem