Chong: ropa ma szansę wzrosnąć do 80 USD/b

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 03-01-2018, 12:04

W tym roku może nastąpić powrót do surowców, przy czym ropa naftowa może potencjalnie osiągnąć poziom 80 USD za baryłkę, prognozuje Yoon Chou Chong, szef rynku azjatyckich akcji w Natixis Asset Management.

Jego zdaniem, ograniczone wydobycie wśród głównych producentów ropy i "zwiększony impuls" do utrzymania stabilności przed powszechnie oczekiwaną pierwotną ofertą publiczną akcji koncernu Saudi Aramco będą wspierać ceny „czarnego złota” tym roku.

Ropa naftowa
Zobacz więcej

Ropa naftowa fot. Bloomberg

Zrobiliśmy wiele dzięki eksporterom, technologiom i nadal jesteśmy z nich zadowoleni. Myślę jednak, że to może być rok powrotu surowców, ropy – powiedział Chong w wywiadzie dla CNBC. Określił surowce jako najlepszego zawodnika na 2018 r.

Poziom 80 dolarów za baryłkę ropy w takim kontekście nie wygląda już tak absurdalnie, jak jeszcze kilka miesięcy temu – dodał manager portfolio.

Ceny ropy naftowej otworzyły bieżący rok powyżej 60 USD/b, co oznacza najsilniejszy początek roku kalendarzowego w przypadku tego surowca od 2014 r.. Oba wskaźniki cen ropy naftowej - US West Texas Intermediate (WTI) i Brent na globalnym rynku wzrosły w wyniku cięć produkcyjnych prowadzonych przez Organizację Eksporterów Ropy Naftowej i antyrządowe protesty w Iranie.

Po raz ostatni cena ropy kształtowała się na poziomie około 80 USD w listopadzie 2014 r. Od czerwcu 2014 r. do stycznia 2016 r. notowania ropy zeszły z ponad 100 do około 30 USD za baryłkę.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Chong: ropa ma szansę wzrosnąć do 80 USD/b