Chorwacja: rząd przetrwał głosowanie o wotum nieufności

DI, PAP
opublikowano: 11-11-2017, 08:38
aktualizacja: 11-11-2017, 08:39

Parlament Chorwacji odrzucił w nocy z piątku na sobotę wniosek opozycji o wotum nieufności wobec rządu premiera Andreja Plenkovicia zgłoszony w związku z postępowaniem rządu w sprawie kryzysu zadłużeniowego Agrokoru, największego prywatnego koncernu w tym kraju.

Po 12-godzinnej debacie wniosek, zgłoszony przez opozycyjnych socjaldemokratów, odrzucono stosunkiem głosów 78:59. Jednoizbowy parlament Chorwacji liczy 151 deputowanych.

Obserwatorzy chorwackiej sceny politycznej spodziewali się takiego wyniku bowiem centroprawicowy rząd premiera Plenkovicia, złożony z konserwatystów i liberałów, posiada w parlamencie niewielką, ale trwałą większość.

Zdaniem opozycji uzgodnione niedawno z kredytodawcami, wśród których znajdują się m. in. zagraniczne fundusze inwestycyjne, porozumienie o pożyczce dla Agrokoru jest nieprzejrzyste i faworyzuje niektórych kredytodawców. Rząd i obecna dyrekcja koncernu uznały te zarzuty za bezpodstawne.

W kwietniu br. rząd przedłożył parlamentowi projekt ustawy o nadzwyczajnej pomocy finansowej dla przedsiębiorstwa handlu detalicznego Agrokor (jednego z największych pracodawców na Bałkanach), który popadł w olbrzymie długi i groziła mu niewypłacalność. Kłopoty Agrokoru groziły zdestabilizowaniem całej gospodarki Chorwacji.

Przeciwko właścicielowi Agrokoru Ivicy Todoriciowi i 14 innym osobom prowadzone jest śledztwo w sprawie zadłużenia Agrokoru. Biznesmena oskarża się o sprzeniewierzenie i fałszowanie dokumentacji firmy. Todorić, który przebywa w Wielkiej Brytanii, zaprzecza zarzutom i twierdzi, że cała sprawa jest umotywowana politycznie oraz że stoją za nią członkowie chorwackiego rządu.

Obrońcy Todoricia przedstawili tę tezę przed londyńskim sądem, który rozpatruje wniosek o jego wydanie Chorwacji. W ub. wtorek sąd zdecydował wypuścić Todoricia z aresztu za kaucją. Decyzję w sprawie wydania biznesmena Zagrzebiowi odroczono do kwietnia przyszłego roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu