Chroń własność przemysłową

MARTA MISZCZUK rzecznik patentowy kancelaria Accreo Legal
opublikowano: 26-04-2012, 00:00

KOMENTARZ

Jednym z programów Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości jest „Wsparcie na uzyskanie/ realizację ochrony własności przemysłowej” (Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka, poddziałanie 5.4.1). Program ma na celu poprawę efektywności funkcjonowania rynku innowacji i przepływu rozwiązań innowacyjnych poprzez upowszechnianie stosowania prawa własności intelektualnej.

Program stanowi zachętę dla przedsiębiorców do wykorzystywania możliwości ochrony niektórych przedmiotów własności przemysłowej, tj. wynalazków, wzorów użytkowych oraz wzorów przemysłowych, szczególnie poza granicami kraju.

Refundacji podlegają wydatki poniesione na przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej przez rzecznika patentowego oraz koszty zgłoszenia do właściwego organu ochrony własności przemysłowej. Natomiast w zakresie realizacji ochrony własności przemysłowej refundacji podlegają koszty związane z wszczęciem i prowadzeniem postępowania w zakresie unieważnienia patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy albo prawa z rejestracji lub postępowania w zakresie stwierdzenia wygaśnięcia praw.

Dotychczas beneficjantami programu były firmy mikro i MSP, jednak ostatnio pojawiły się głosy, że ma on objąć również duże przedsiębiorstwa. Faktycznie zaproponowano rozszerzenie kręgu beneficjentów programu w zakresie pozyskiwania ochrony za granicą z uwagi na zbyt niski poziom ochrony poza granicami Polski w porównaniu ze zgłoszeniami przedsiębiorców z wysoko innowacyjnych krajów UE oraz w zakresie egzekwowania posiadanych praw.

Jako uzasadnienie wskazano, że duże przedsiębiorstwa charakteryzują się znaczącym potencjałem innowacyjnym ze względu na posiadane zasoby finansowe oraz rozbudowane zasoby ludzkie, a pewność ochrony praw przyczynia się do powstawania innowacyjnych rozwiązań.

W grudniu 2011 r. Komisja Europejska nie zgodziła się na rozszerzenie kręgu beneficjentów, uznając, że spowoduje to, iż przede wszystkim duże przedsiębiorstwa będą korzystały z programu. Natomiast jego pierwotnym założeniem jest wspieranie innowacyjności wśród mikro- i MSP.

Pula pieniędzy przeznaczona na uzyskanie dotacji w 2012 roku to 35 mln zł (ponadtrzykrotnie więcej niż w 2011 r.). Jeden przedsiębiorca będzie mógł uzyskać do 400 tys. zł na każdy projekt, co może stanowić — w zależności od spełnianych kryteriów — od 35 proc. do 70 proc. wydatków na ochronę własności przemysłowej. Nabór wniosków o dofinansowanie na 2012 r. zostanie ogłoszony w najbliższych dniach.

Program stanowi zachętę dla przedsiębiorców do wykorzystywania możliwości ochrony wynalazków, wzorów użytkowych oraz wzorów przemysłowych, szczególnie poza granicami kraju.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MARTA MISZCZUK rzecznik patentowy kancelaria Accreo Legal

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu