Chronić trzeba również pomieszczenia

Materiał partnera: Grupa Oknoplast, Mikołaj Placek, prezes zarządu,
opublikowano: 20-03-2018, 22:00

Walka ze smogiem wymaga długofalowego działania i zmian systemowych, dlatego wsparcie ze strony państwa ma kluczowe znaczenie.

Walka ze smogiem wymaga długofalowego działania i zmian systemowych, dlatego wsparcie ze strony państwa ma kluczowe znaczenie. Jest to niezwykle ważny i rozległy proces, gdyż — jak się okazuje — dotyczy nas wszystkich. Trwający do 2027 r. rządowy program termomodernizacji oraz powołanie pełnomocnika premiera ds. smogu dobrze obrazują ogrom pracy, którą jeszcze należy wykonać w tym zakresie. Nie powinien zatem zaskakiwać fakt, że producenci z różnych branż zaczęli myśleć o rozwiązaniu problemu na mniejszą skalę i w krótszym czasie. Technologii mających na celu przeciwdziałanie szkodliwemu wpływowi smogu jest coraz więcej, choć nadal największą popularnością cieszą się maski.

Co jednak zwraca uwagę, większość rozwiązań ma chronić nas przed smogiem, gdy wychodzimy na zewnątrz. Nadal niewiele mówi się natomiast o jego stężeniu w pomieszczeniach. Jak pokazały badania AGH zrealizowane we współpracy z KAS w 2017 r., szkodliwe cząsteczki przedostają się również do mieszkań. To realny problem, gdyż okazuje się, że nie ma przestrzeni, która pozwoliłaby nam na co dzień skutecznie się chronić. Odczuwają to w szczególności m.in. mieszkańcy Krakowa i okolic, gdzie od lat prowadzone są badania nad wpływem smogu na życie ludzkie. To właśnie w ich wyniku specjaliści Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego zdiagnozowali m.in. wysoki poziom stężenia związków sygnalizujących rozwój stanu zapalnego u młodzieży w wieku od 16 do 22 lat.

To tylko ułamek problemu w tym regionie. Dlatego jako firma odpowiedzialna społecznie, położona pod Krakowem, zdecydowaliśmy się wprowadzić innowacyjne rozwiązanie zabezpieczające wnętrze budynków. Nasze nawiewniki antysmogowe zatrzymują do 98 proc. cząsteczek PM10, a więc zwalczamy problem, tworząc barierę już przy samym oknie — a nie po fakcie, gdy smog przedostanie się do wnętrza. To część naszej strategii mającej na celu tworzenie Bezpiecznego Domu.

Oczywiście, myśląc o technologiach antysmogowych, które mają chronić nasz dom, musimy pamiętać także o aspekcie finansowym. Kierunek działania programów państwowych wskazuje, że głównym problemem, obok poziomu świadomości, pozostaje wciąż bariera ekonomiczna. Cieszące się stosunkowo dużą popularnością oczyszczacze powietrza stanowią w tym kontekście sporą inwestycję, należy się bowiem liczyć z kosztem rzędu od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Nawiewniki antysmogowe są na tym tle mniejszym wydatkiem, co sprawia, że mają większy potencjał, by stać się standardem w budownictwie.

Inne technologie nadal nie podbiły rynku, choć nie brakuje również bardziej spektakularnych rozwiązań, jak ekrany antysmogowe porośnięte mchem czy wieżowce z pionowymi ogrodami. Jednak tu znów skupiamy się na przestrzeni zewnętrznej. To także projekty wymagające ogromnych nakładów finansowych, dlatego ich realizacja raczej nie wkroczy na stałe do architektury.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera: Grupa Oknoplast, Mikołaj Placek, prezes zarządu,

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu