Chrońmy własność intelektualną

Dariusz Piróg, adwokat, partner zarządzający, Patpol Legal
opublikowano: 31-03-2019, 22:00

Większość przedsiębiorców zdaje sobie sprawę z potrzeby zabezpieczenia majątku czy konieczności wywiązywania się z ciążących na nich zobowiązań podatkowych.

Zdecydowanie mniejsza ich część ma świadomość wagi odpowiedniej ochrony własności intelektualnej, która niejednokrotnie jest najbardziej wartościowym aktywem przedsiębiorstwa.

Mowa m.in. o patentach, prawach z rejestracji wzorów przemysłowych czy prawach autorskich. Powinniśmy wiedzieć, co można zrobić, gdy już dochodzi do naruszenia naszych praw. Odmiennie ukształtowana jest bowiem ochrona podmiotu uprawnionego z patentuna wynalazek, prawa ochronnego na wzór użytkowy czy prawa z rejestracji wzoru przemysłowego.

Należy pamiętać, że z podjęciem obrony przed naruszaniem naszych praw nie można zwlekać. Przed przystąpieniem do konkretnych działań warto dokonać oceny co do kręgu podmiotów, wobec których możemy skierować roszczenia. Przykładowo już wkrótce będzie można wystąpić z roszczeniami także przeciwko tzw. pośrednikowi, a może nim być np. organizator branżowych targów, na których wystawiane są towary naruszające znaki towarowe. Uprawnionym z rejestracji znaków towarowych przysługiwać będą wobec pośrednika dokładnie takie same roszczenia, jak wobec bezpośredniego naruszyciela. Ma to wprowadzić nowelizacja ustawy — Prawo własności przemysłowej, nad którą trwają prace ustawodawcze. Wdraża ona dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/2436.

Jeśli oferujemy produkt innowacyjny, przed wprowadzeniem go na rynek powinniśmy koniecznie zadbać o zastrzeżenie naszych praw. W każdym przypadku należy zadbać też o ochronę tajemnicy przedsiębiorstwa. Ważne jest, aby wyraźnie uregulować kwestię własności danego rozwiązania, w szczególności w kontekście prawa do uzyskania tzw. projektów wynalazczych. W związku z tym należy umieścić odpowiednie postanowienia w umowach ze swoimi pracownikami lub podmiotami zewnętrznymi, które realizują z nami konkretne projekty badawcze. Konsekwencje pominięcia takich zapisów mogą być bowiem bardzo kosztowne i — co najważniejsze — często nieodwracalne. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dariusz Piróg, adwokat, partner zarządzający, Patpol Legal

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu