Chrzanowski: małe szanse na umowy banków z kredytobiorcami walutowymi

PAP
aktualizacja: 05-01-2018, 14:26

Mimo niskiego kursu franka są obecnie niewielkie szanse, by banki masowo porozumiewały się z kredytobiorcami walutowymi w sprawie przewalutowania ich kredytów, uważa przewodniczący KNF Marek Chrzanowski.

Marek Chrzanowski
Zobacz więcej

Marek Chrzanowski

Szymon Łaszewski

Podczas piątkowej konferencji prasowej Chrzanowski przyznał, że obecny, niski kurs franka szwajcarskiego (ok. godz. 14 w piątek za franka trzeba było zapłacić 3,53 zł) jest dobrym momentem np. na przewalutowanie kredytów frankowych.

Zaznaczył, że jako nadzorca chciałby, by banki na zasadzie dobrowolności porozumiewały się z klientami w tej sprawie.

Zdaniem Chrzanowskiego jednak, dopóki nie zakończą się prace nad znajdującym się w Sejmie prezydenckim projektem ustawy, dotyczącym kredytobiorców walutowych, "szansa, że banki będą w sposób masowy dogadywały się z klientami i konwertowały te kredyty jest znikoma".

Kredytobiorcy bowiem, uważa szef KNF, czekają teraz na rozwiązanie ustawowe i mogą zakładać, że stworzy im ono lepszą ofertę, niż są w stanie zaproponować banki.

"Wydaje mi się, że moment jest dobry, ale woli w tej chwili nie ma" - podsumował przewodniczący KNF.

W połowie października br. odbyło się pierwsze czytanie prezydenckiego projektu nowelizacji ustawy o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji. Prezydent skierował do Sejmu projekt noweli pochodzącej z 2015 roku ustawy, który stwarza nowe, większe możliwości uzyskania takiego wsparcia.

Zaproponował m.in. dwukrotne podniesienie minimum dochodowego umożliwiającego wnioskowanie o wsparcie. Teraz będzie to sytuacja, gdy koszty kredytów przekraczają 50 proc. dochodów (dotąd było 60 proc.) - realnie to ok. 1 tys. zł na osobę w rodzinie. Ponadto, zwiększona zostanie wysokość możliwego comiesięcznego wsparcia z 1,5 tys. do 2 tys. złotych, wydłużony okres możliwego wsparcia z 18 do 36 miesięcy oraz wydłużony okres bezprocentowej spłaty otrzymanego z Funduszu wsparcia z 8 do 12 lat.

Możliwe będzie także umorzenie części zobowiązań z tytułu wsparcia, szczególnie w sytuacji regularnego spłacania rat. Projekt wprowadza także procedurę odwoławczą w przypadku negatywnego rozpatrzenia wniosku przez bank-kredytodawcę.

W podkomisji sejmowej od jesieni 2016 roku toczą się ponadto prace nad trzema innymi projektami ustaw dotyczącymi "frankowiczów", w tym nad projektem prezydenckim, zakładającym zwrot frankowiczom części spreadów. Są też projekty klubów PO i Kukiz'15 - ten ostatni to jedyny popierany przez samych frankowiczów.

15 stycznia minie trzecia rocznica "czarnego czwartku", gdy w wyniku skokowego wzrostu kursu franka wobec złotówki obciążenia kredytobiorców frankowych znacznie wzrosły. Od tamtego momentu pojawiło się w życiu publicznym wiele pomysłów rozwiązania tego problemu, ale żaden nie został zrealizowany (poza ustawą o wsparciu, której nowelizację zaproponował prezydent). Dziś kurs franka jest niższy, niż był bezpośrednio przed "czarnym czwartkiem".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / Chrzanowski: małe szanse na umowy banków z kredytobiorcami walutowymi