Chwila prawdy dla 492 firm

MIR
opublikowano: 21-11-2008, 00:00

Ocenione wnioski z największego programu innowacyjnego są już w resorcie rozwoju regionalnego. Będzie na nie dodatkowa pula.

Ocenione wnioski z największego programu innowacyjnego są już w resorcie rozwoju regionalnego. Będzie na nie dodatkowa pula.

Wszyscy aplikujący w tym roku o unijne wsparcie na nowe inwestycje o wysokim potencjale innowacyjnym (działanie 4.4. z Innowacyjnej Gospodarki) wkrótce zapoznają się z werdyktem. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) przekazała listę ocenionych projektów Ministerstwu Rozwoju Regionalnego już kilka dni temu. Ogłoszenie wyników może nastąpić lada dzień. Przypomnijmy, że 4.4. to największy i cieszący się wyjątkowym zainteresowaniem przedsiębiorców program z tegorocznym budżetem 426 mln EUR. Tymczasem do PARP wpłynęły 492 wnioski (minimalna wartość 8 mln zł, maksymalna 160 mln zł.) na ponad 6,341 mld EUR. Zainteresowanie funduszem było tak duże, że resort postanowił przeznaczyć w ramach tegorocznego wsparcia dodatkową pulę (oprócz zwyczajowych 5 proc. z tytułu potencjalnych odwołań).

— Liczba aplikujących świadczy o tym, jak duże są potrzeby przedsiębiorców i jak wiele mają pomysłów. To także skutek ograniczonego finansowania na rynku. Dlatego należałoby maksymalnie przyspieszyć procedury, by pieniądze jak najszybciej mogły trafić do beneficjentów — mówi Paweł Tynel z Ernst Young.

Tymczasem duża część firm uzależnia realizację swoich planów inwestycyjnych od przyznania dotacji. To oznacza, że wiele planowanych inwestycji może ulec zamrożeniu.

— Ci, którzy tym razem nie trafią na listę szczęśliwców, mogą póbować swoich szans w następnym, przyszłorocznym naborze. Czasami wystarczą modyfikacje wniosku na rzecz większej innowacyjności — przekonuje Paweł Tynel.

Sam pozytywny werdykt nie oznacza, że inwestycje ruszą. Firmy nie mogą ich rozpocząć do czasu podpisania umowy. Dlatego czas od ogłoszenia do podpisu należałoby maksymalnie skrócić.

Wsparcie 4.4. obejmuje projekty inwestycyjne (zakup lub wdrożenie innowacyjnych technologii) w celu uruchomienia produkcji lub usług, które umożliwią wprowadzenie na rynek nowych lub znacząco ulepszonych produktów. Trzeba pamiętać, że technologie nie mogą być stosowane na świecie dłużej niż trzy lata (rok w chwili przygotowywania wniosku), a stopień ich rozprzestrzenienia nie przekracza 15 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MIR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu