Chwila wytchnienia po intensywnym tygodniu

Konrad Białas, Dom Maklerski TMS Brokers S.A.
17-02-2017, 17:26

Po tym, jak kluczowe raporty za styczeń z USA już za nami, następny tydzień przynosi niewiele pod kątem istotnych publikacji. Protokół z ostatniego posiedzenia FOMC będzie najważniejszym wydarzeniem, choć tak samo, jak sam komunikat po posiedzeniu wniósł niewiele nowego w kwestii postrzegania przyszłej polityki Fed, tak i protokół nie powinien zawierać niespodzianek.

 Protokół też wyda się przestarzały, biorąc pod uwagę świeże komentarze prezes Fed Yellen z tego tygodnia. Poza tym PMI dla przemysłu (wt), dane o sprzedaży domów (śr, pt) oraz indeks Uniwersytetu Michigan mają małe szanse, by skupić większą uwagę. Spośród przedstawicieli Fed usłyszymy komentarze Mester (pon), Kashkariego i Harkera (wt) i Lockharta (czw). Rynek USD ma wyraźny brak przekonania do śledzenia fundamentów, co częściowo bierze się z obaw o ryzyka polityczne. Stąd dopiero ujawnienie przez Biały Dom szczegółów na temat nowego planu podatkowego mogłoby ożywić handel.

W Europie wstępne szacunki PMI dla przemysłu i usług (wt) będą testem, czy oznaki poprawy aktywności biznesu przetrwały kolejny miesiąc. Podobne badanie będzie przeprowadzone na niemieckim indeksie Ifo (śr). Dobra postawa gospodarki strefy euro na przełomie roku jest ostatnią rzeczą, która chroni EUR przed przerzuceniem uwagi na ryzyka polityczne i rozczarowanie w odczytach może mieć większe niż zwykle odbicie w zachowaniu waluty. 

Kalendarz z Wielkiej Brytanii zawiera jedynie rewizję PKB za IV kw., ale pierwszy raz z rozbiciem na komponenty (śr). Wstępny szacunek wypadł o 0,1 pkt proc. powyżej prognoz (0,6 proc. k/k), ale dla oceny perspektyw gospodarki istotne jest, na ile solidna postawa konsumpcji i eksportu netto pokrywa braki w wydatkach inwestycyjnych. Ryzykiem dla GBP jest głębsze osłabienie dynamiki inwestycji lub podbicie eksportu netto przez silniejszy spadek importu. Podtrzymujemy średnioterminowy pesymizm względem GBP, ale do materializacji spadków potrzeba impulsu ze strony gorszych danych lub zaognienia procesu negocjacji Brexitu. W Szwecji nie zaplanowano istotnych publikacji, a z Norwegii otrzymamy tylko dane o bezrobociu (śr). Sądzimy, że SEK i NOK powinny utrzymywać solidną postawę wobec EUR.

Czynniki sezonowe będą stały za odbiciem stopy bezrobocia w Polsce do 8,7 proc. w styczniu z 8,3 proc.  miesiąc wcześniej (czw). Mimo to będzie to najniższy styczniowy odczyt od 1991 r., podkreślając wyraźną poprawę sytuacji na rynku pracy. Protokół z posiedzenia RPP (czw) powinien przejść bez echa, biorąc pod uwagę podkreślony na konferencji po posiedzeniu brak chęci Rady do reakcji na podażowy wzrost inflacji. Złoty w ograniczonym stopniu korzysta na poprawie apetytu na aktywa rynków wschodzących, co wspiera nasz sceptycyzm względem pogłębienia skali spadków EUR/PLN.

Bilans handlowy oraz PMI dla przemysłu z Japonii bardzo rzadko mają trwały wpływ na handel na JPY. USD/JPY w dalszym ciągu pozostaje w schemacie, gdzie sentyment wokół USD i zachowanie rynku długu w USA ma dominujące znaczenie. Bez znaczącego wzrostu rentowności obligacji skarbowych, USD/JPY pozostanie zamknięty pod 115.

W Australii na pierwszy plan wysuwa się kwartalny raport o wydatkach inwestycyjnych przedsiębiorstw (czw). Czwarty kwartał 2016 r. może pokazać koniec trwającego 17 kwartałów cyklu spadku inwestycji w sektorze wydobywczym. Ważniejsze jednak będzie, jak w obliczu poprawiających się perspektyw globalnej gospodarki i silnemu odbiciu cen surowców będą wyglądać prognozy wydatków w następnym roku. Jeśli australijskie firmy zachowają rezerwę w planach inwestycyjnych, będzie to cios dla AUD. Kalendarz z Nowej Zelandii jest pusty, co oznacza, że NZD będzie podlegał pod dyktando globalnego sentymentu, który ostatnio jest sprzyjający.

Przyszły tydzień przynosi ważne dane z Kanady: sprzedaż detaliczną (śr) i CPI (pt). Silny odczyt sprzedaży detalicznej z USA w tym tygodniu przemawia za dobrym wynikiem u północnego sąsiada (zbliżone trendy w sprzedaży paliw, odzieży). Odbicie cen paliw powinno napędzać wskaźnik CPI, jednak kluczowe dla przyszłej polityki Banku Kanady jest pobudzenie wewnętrznej presji inflacyjnej. Jeśli CAD ma korzystać na publikacji, inflacja bazowa powinna pozostać powyżej 2 proc. r/r.

.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Białas, Dom Maklerski TMS Brokers S.A.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Chwila wytchnienia po intensywnym tygodniu