Chwilowy kryzys Zetkamy

Zbigniew Kazimierczak
opublikowano: 09-01-2007, 00:00

Roczny zysk na poziomie 9-10 mln zł. To realne, ale za kilka lat. Na razie Zetkama rozpoczyna trudny rok 2007.

Przychody Zetkamy, producenta armatury z Kłodzka, przekroczyły w zeszłym roku 81 mln zł — wynika ze wstępnych szacunków. To nieco lepiej niż prognoza, ta jednak była niedawno obniżana z 84 do 80,5 mln zł. Zysk prawdopodobnie nie będzie wiele różnił się od zapowiadanych 5,9 mln zł (choć wcześniej spółka obiecywała 6,6 mln zł).

Ale w tym roku nawet na tyle inwestorzy nie mają co liczyć.

Kosztowna przeprowadzka

Zetkama przystąpiła do przeprowadzki, dzięki której skupi oba zakłady w jednym miejscu. Leszek Jurasz, prezes firmy, szacuje, że dzięki temu zaoszczędzi rocznie ponad milion złotych. Ale szczególnie w drugim i trzecim kwartale narazi to firmę na spore koszty. Dlatego w tym roku zysk ledwo przekroczy 4 mln zł. Nic więc dziwnego, że kurs Zetkamy spadł w ostatnich tygodniach z grubo ponad 20 zł do około 17 zł.

— Spodziewaliśmy się negatywnej reakcji rynku, ale jej skala nas zaskoczyła — mówi Leszek Jurasz.

Tym bardziej że spadek zysku ma mieć charakter chwilowy. W trzecim kwartale przeprowadzka powinna być zakończona i spółka zacznie zbierać profity z reorganizacji.

Będzie je widać już w 2008 r.

— Wtedy wyraźnie poprawimy zyski, będą one znacząco lepsze niż w roku 2006 — zapewnia prezes.

Choć na pewno nie osiągną jeszcze poziomu dwucyfrowego (licząc w milionach złotych).

Kilka lat zwłoki

— Możemy zarabiać 9-10 mln zł rocznie, ale dopiero jak wszystkie efekty przeprowadzki będą widoczne. Chodzi o obniżenie kosztów działalności i poprawę efektywności — twierdzi Leszek Jurasz.

Na to jednak trzeba poczekać kilka lat. Jest jeszcze kwestia sprzedaży nieruchomości po opuszczanych przez Zetkamę zakładach. To powinno przynieść 3-5 mln zł, co przekłada się na około 1 mln zł zysku. Ta kwota nie jest uwzględniana w żadnych prognozach, bo nie można przewidzieć terminu transakcji, ale decyzja o sprzedaży już zapadła.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zbigniew Kazimierczak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu