Ciąg dalszy stabilizacji w notowaniach euro

Tomasz Regulski
opublikowano: 21-12-2010, 16:31

Notowania euro podlegają już świątecznej stabilizacji. Dzisiaj kurs tej pary walutowej kontynuował konsolidację pomiędzy 3,98 a 4,00.

W ostatnich godzinach zszedł on drugiego z wymienionych poziomów w okolice pierwszego na skutek pogłosek o sprzedaży na rynku euro przez BGK oraz dzięki umiarkowanym wzrostom na europejskich giełdach. W najbliższym czasie od zniżki kurs EUR/PLN powinna w dalszym ciągu powstrzymywać 200-sesyjna średnia ruchoma (znajduje się ona obecnie na 3,9840), która choć była wielokrotnie naruszana, to jednak wciąż stanowi istotne wsparcie. W notowaniach CHF/PLN presję wzrostową wciąż tworzy dynamiczny spadek kursu EUR/CHF. Dzisiaj druga z wymienionych par walutowych po raz kolejny ustanowiła historyczne minimum, tym razem tuż pod poziomem 1,26. Wartość franka względem złotego od większych wzrostów powstrzymuje jednak bliskość tegorocznego maksimum usytuowanego ponad poziomem 3,1700. W najbliższym czasie wartość ta powinna stanowić istotny opór.

Para EUR/CHF jest obecnie jednym z nielicznych kursów walutowych, który wyraża spadek zaufania do mniej rozwiniętych gospodarek, objawiający się wzrostem rentowności obligacji takich krajów, jak Hiszpania, Portugalia, czy też Irlandia. Dzisiaj co prawda aukcja hiszpańskich 3- i 6-miesięcznych bonów wypadła stosunkowo dobrze, jednak notowania wskazanych obligacji skarbowych o dłuższych tenorach na ten fakt zbytnio nie zareagowały. Niewykluczone, że kurs EUR/CHF obecnie wyprzedza zmiany, jakie zajdą na szerokim rynku już po Nowym Roku.

Dzisiaj z Polski poznaliśmy dane na temat inflacji bazowej w listopadzie. Były one zgodne z prognozami i kilkoma ostatnimi odczytami (inflacja wyniosła 1,2 proc r/r), w związku z czym nie wpłynęły na notowania złotego. Jutro Rada Polityki Pieniężnej ogłosi decyzję w sprawie stóp procentowych. Koszt pieniądza w naszym kraju prawdopodobnie pozostanie bez zmian. Taka decyzja jest już wliczona w notowania polskiej waluty.

Tomasz Regulski
Departament analiz DM TMS Brokers

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Regulski

Polecane