Ciech będzie rozmawiać z Air Products o renegocjacji strategicznej umowy

Anna Bytniewska, a.bytniewska@pb.pl
opublikowano: 28-11-2008, 13:54

W II połowie stycznia zarząd Ciechu uda się do Stanów Zjednoczonych by kontynuować negocjacje z firmą Air Products, jedynym dostawcą aminy dla Zachemu, spółki należącej do Ciechu.

Amina wytwarzana jest do produkcji TDI jednego ze strategicznych produktów chemicznego potentata wykorzystywanego w przemyśle tworzyw sztucznych (pianki poliuretanowe dla przemysłu meblarskiego, motoryzacji). Niedawno amerykański partner odwiedził Ciech w Polsce i zaproponował mu nowe bardzo korzystne warunki dostaw aminy w zamian za przesunięcie w czasie możliwie jak najdalej budowy własnej instalacji do jej produkcji w Zachemie. Ciech ocenia obecną wartość kontraktu z Air Products na 100 mln USD rocznie. Co ciekawe, jesienią 2007 r. Ciech po wielomiesięcznych rozmowach renegocjował umowę z Air Products. Bo jej pierwotna wersja uważana byłą za niekorzystną dla Zachemu. Sprawę badała nawet Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego i prokuratura. Ostatecznie jednak postępowanie umorzono bo nie dopatrzono się znamion przestępstwa. Nowy kontrakt zapewnił  Zachemowi kontynuację dostaw aminy do 2013 r. w ilości zgodnej z potrzebami spółki i planem strategicznym Ciechu. Wówczas Grupa Ciech zakłada, że w 2011 r. uruchomi własną wytwórnię aminy w Zachemie co miało pozwolić na stopniowe uniezależnić spółkę od zewnętrznego dostawcy. Zarząd Ciechu jest zadowolony z korzystniejszych warunków umowy jakie proponuje mu Air Products. Nie jest jednak przesądzone, że je przyjmie.

- Nie mogę ujawniać naszego stanowiska przed spotkaniem z partnerem. Początkowym entuzjazmie naszych handlowców ostudzili stratedzy firmy  - mówi Ryszard Kunicki, prezes Ciechu.

Obecnie nadciąga dekoniunktura w przemyśle chemicznym, która daje się już mocno odczuć na rynku TDI. Nie może więc dziwić gorliwość Air Products w staraniach o zatrzymanie takiego klienta jakim jest Ciech. Jednak utrzymanie monopolistycznej pozycja amerykańskiej firmy w dostawach aminy, w czasie koniunktury  może być dla Zachemu groźne. Air Products będzie mógł wówczas dyktować grupie Ciech wysokie ceny aminy, a polska grupa nie będzie miała już tak silnej pozycji negocjacyjnej jak teraz.

- Zdajemy sobie z tego sprawę i wahamy się czy rezygnować z budowy własnej instalacji – stwierdza Ryszard Kunicki.

Budowa wytwórnia aminy będzie kosztowała Ciech 450 – 500 mln zł.

Ciech obecnie pracuje nad nową strategią.

- Zostanie ona przyjęta przed 15 – 16 grudnia. Jej część merytoryczna jest gotowa, kierunki w niej zawarte zaakceptowane, brakuje tylko elementu finansowania. Czekaliśmy bowiem na plany finansowe spółek grupy. Nie rezygnujemy z żadnego projektu. W grę może wchodzić przesunięcie w czasie – podkreśla Ryszard Kunicki.

Obecnie 40 proc. przychodów spółki pochodzi ze sprzedaży sody.

- Obecnie Noe obserwujemy spadku cen sody. Wręcz przeciwnie zapotrzebowanie na ten produkt jest duże – twierdzi Ryszard Kunicki.

Pod koniec I kwartału 2009 r. wielkość produkcji sody w Grupie Ciech wyniesie ponad 2 mln ton rocznie.

Anna Bytniewska, a.bytniewska@pb.pl
 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bytniewska, a.bytniewska@pb.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Motoryzacja / Ciech będzie rozmawiać z Air Products o renegocjacji strategicznej umowy