Ciech chce kontroli nad Policami, zamierza konsolidować rynek

Internet Securities
opublikowano: 10-02-2005, 14:49

Ciech SA, który do końca 2008 roku chciałby osiągnąć 1 mld euro przychodów ze sprzedaży, zapowiada udział w konsolidacji polskiego sektora chemii ciężkiej. Szczególnie jest zainteresowany przejęciem kontroli nad szykowanymi do debiutu na GPW w I poł. 2005 roku Zakładami Chemicznymi Police SA.

Ciech SA, który do końca 2008 roku chciałby osiągnąć 1 mld euro przychodów ze sprzedaży, zapowiada udział w konsolidacji polskiego sektora chemii ciężkiej. Szczególnie jest zainteresowany przejęciem kontroli nad szykowanymi do debiutu na GPW w I poł. 2005 roku Zakładami Chemicznymi Police SA.

Spółka, która w czwartek zadebiutowała na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW), ma ambicje zaistnienia w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Planuje wydać na akwizycje zagraniczne od 10% do 20% z kwoty przeznaczonej na inwestycje.

„Strategia Ciechu będzie polegała na dwóch obszarach: organicznym, czyli inwestycje rozwojowe w grupie kapitałowej; a drugi obszar to nowe akwizycje, korzystając z tego, że kilka zakładów wielkiej syntezy chemicznej jest niesprywatyzowanych” – powiedział prezes Ciechu Ludwik Klinkosz dziennikarzom w czwartek.

„Nasza strategia zakłada akwizycje zagraniczne w tych produktach, które dają nam silną pozycję w Europie Środkowej” – dodał.

W wyniku zakończonej emisji publicznej akcji, przypływ gotówki do grupy kapitałowej wyniósł około 250 mln zł. Firma wypracowuje też znaczny zysk, zaś po emisji akcji uzyskała dużą dźwignię finansową.

„W drugiej połowie roku chcielibyśmy zakończyć co najmniej dwa projekty inwestycyjne. Teraz, po debiucie giełdowym, będziemy intensyfikować nasze działania związane z ich finalizacją” – powiedział Klinkosz.

„Chodzi o ZCh Police, Organikę Sarzynę, być może Zachem. Jeśli dojdzie do debiutu Polic, to aktywnie weźmiemy w nim udział. W przypadku Polic, chcielibyśmy mieć pakiet kontrolny, żeby móc zrealizować naszą strategię” – dodał.

Wiceminister skarbu Dariusz Witkowski wydaje się sprzyjać planom Ciechu.

„Debiut Polic jest decydowanie możliwy w pierwszym półroczu tego roku. Police pełną parą zmierzają w stronę giełdy. Mamy nadzieję, wręcz przekonanie, że do czerwca Police powinny być spółką publiczną. Zakładamy, że pod koniec kwietnia zostanie przygotowany i złożony do Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (KPWiG) prospekt emisyjny” – powiedział dziennikarzom Witkowski.

„Mamy nadzieję, że Ciech weźmie udziałów ofercie i będzie miał szanse być integratorem polskiej chemii” – dodał wiceminister.

Ciech planuje dywidendę za 2004 i 2005 rok na poziomie 20% zysku netto. Na inwestycje spółka chce wydać kwotę będącą dwukrotnością wartości emisji spółki szacowanej na 250 mln zł, rozłożone w czasie.

Ciech nie zamierza też pozyskiwać inwestora w perspektywie kolejnych 2 -3 lat.

„Mamy strategię rozwoju i na najbliższe cztery lata, do 2008 roku, pomysł rozwoju i kreowania wartości Ciechu. Chcielibyśmy tę strategię oprzeć o akceptację inwestorów finansowych” – powiedział Klinkosz.

„Jaka będzie przyszłość, jeśli chodzi o inwestora branżowego – na razie o tym nie myślimy” – dodał.

Jednak Skarb Państwa cały czas ma prawie 40% udziału w kapitale i głosach na WZA Ciechu.

„Prywatyzacja w związku z tym jeszcze trwa. Po upływie sześciu miesięcy od pierwszego notowania spółki na giełdzie papierów wartościowych będą podejmowane decyzje co do kontynuacji prywatyzacji w oparciu o rozwój strategii spółki i wycenę rynkową oraz cele inwestycyjne Ciechu” – powiedział Witkowski.

„Mamy głębokie przekonanie, że w wyniku tej strategii wartość Ciechu znacznie wzrośnie, przez co i przychody Skarbu Państwa ze sprzedaż pakietu, który posiada, będą większe” – dodał.

Akcje Ciechu wzrosły na czwartkowym otwarciu w dniu debiutu na GPW o 23,3% do 29,60 zł. O godz. 13:44 kurs Ciechu rósł o 19,6% do 28,70 zł, obroty zbliżały się do 75 mln zł. (ISB)

mor/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu