Ciech liczy na potencjalnego inwestora przy rozwiązaniu problemu zadłużenia

ISBnews
opublikowano: 21-03-2014, 11:37

Ciech zamierza zainwestować ponad 1 mld zł w ciągu pięciu lat, z czego ok. 290 mln zł ma przeznaczyć na inwestycje w segment sodowy, poinformował prezes spółki Dariusz Krawczyk. Na plany inwestycyjne wpływać jednak będzie problem poziomu długów, przy rozwiązaniu którego grupa liczy na potencjalnego inwestora.

"Dzięki systematycznie poprawianemu wynikowi finansowemu planujemy przeznaczyć ponad 1 mld zł, w perspektywie najbliższych pięciu lat, na inwestycje. Sztandarowym przedsięwzięciem jest program znaczącego wzrostu EBITDA biznesu sodowego, który ma nam pozwolić na poważny wzrost wolumenu produkcji sody, zaś kwota inwestycji wynosi ok. 290 mln zł" - napisał Krawczyk w liście do akcjonariuszy.

Prezes zastrzegł jednak, że działalność grupy nadal obarczona jest "szeregiem ryzyk".

"Ciągle wysoki poziom zadłużenia może w istotny sposób wpływać na dalsze plany inwestycyjne i mamy nadzieje, że w rozwiązaniu tego problemu pomocny może okazać się potencjalny inwestor" - dodał prezes.

Jako czynniki ryzyka wymienił również sytuacje na rynkach wschodnich, która hamuje plany sprzedaży w tym kierunku, a także nasilająca się konkurencja między producentami sody.

Grupa Ciech jest jednym z liderów europejskiego rynku chemicznego, a jej przychody przekraczają 4 mld zł rocznie. Ciech skupia ponad 30 spółek i znajduje się w gronie pięćdziesięciu największych przedsiębiorstw w Polsce. Jest drugim co do wielkości producentem sody kalcynowanej (używanej do produkcji szkła) w Europie i jednocześnie jedynym producentem tej substancji w Polsce. Od lutego 2005 roku Ciech notowany jest na warszawskiej giełdzie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBnews

Polecane